sinemia

sinema severler için güzel bir girişim. çok yeni bir girişim sayılmaz. artık kitlesini oturtmuş ve kullanıcı ile ilişkilerini geliştirerek başlardaki soru işaretlerinin bir kısmını yok edebilmiş bir oluşum.

sinemia'da ne oluyor? premium üye oluyorsunuz ve size sinemia kart gönderiyorlar. bu karta aylık belli bir ücret ödeyerek türkiye'nin her yerindeki her sinema salonundaki her seansa ek ücret ödemeden girebiliyorsunuz. tabii imax gibi özel gösterimlerde bir sınırlama var ama zaten sınırlamadan daha fazla gidecek film bulamıyorsunuz.

cinemaximum'da haftasonu imax-3d bir gösterimin gözlüğüyle mözlüğüyle 30-35 tl'yi bulduğunu düşünürsek ayda 2-3 kere sinemaya gitmeniz zaten kartı amorti etmenizi sağlıyor.

uygulamanın benim açımdan tek kötü tarafı ise şu oldu; üyeliğimi ilk olarak 6 aylık aldım. 6 ayın sonunda bana sormadan uzatım yapmayacaklarını söylediler ancak bana hiç sormadan kartımdan parayı çekip üyeliği uzattılar. çok makul bir fiyata uzatım yapmışlar ama bu durumu değiştirmez tabii sonuç olarak onayımı almadan 7. ayın parasını çektiler.
fakat üyeliği iptal etmek zor değil hoşunuza gitmeyen bir durumla karşılaşırsanız tek tuşla iptal edilebilir. o sebeple sinemaya gitmeyi sevenler için mantıklı bir tercih olabilir.
sinemaya sık gidenler için son derece güzel bir uygulama fakat yöneticilerinin "üyelerden nasıl daha fazla para koparırız?" mantığı yüzünden o güzelliğin içine ediyorlar. üyenin haberi olmadan biten üyeliği otomatik yeniliyorlar mesela. neden böyle oldu diye sorunca da e sözleşmede yazıyor okusaydınız cevabını alıyorsunuz. imzalanmış bir sözleşme olunca da eliniz kolunuz bağlı tabii ki. adam akıllı bir marka ne yapar/ne yapıyor diye bakınca görüyoruz ki otomatik yenileme hizmetlerini uygulamanın/sitenin çok rahat görebileceğiniz bir yerine koyuyor ve yenileyip yenilememe tercihini size bırakıyor.

en son yaşadığım şöyle bir sıkıntı var; 6 kasım 2016'da 1 yıllık üyelik aldım. bu üyeliğin ne zaman sona ermesini beklersiniz? 6 kasım 2017'de değil mi? ben de öyle bekledim. ve bunların kendi kendilerine otomatik üyrlik uzatma kurnazlıklarını da daha önceden bildiğim için 6 kasım gelmeden üyeliği iptal etmek niyetindeydim. nitekim 1 kasım 2017'de üyeliği iptal etmeyi denediğim de bir baktım ki üyeliği tekrar bana sormadan yenilemişler ve kartımdan ilk ayın ücretini de çekmişler. niye böyle yaptınız deyince de biz ayları şu kadar günden hesaplıyoruz o yüzden erken yeniledik. oha! o ne demek lan? 1 yıl dünyanın her yerinde 365 gündür. siz farklı bir gezegende mi yaşıyorsunuz? o zaman bana en başta "1 yıllık" değil de "şu kadar günlük" diye satsaydınız. 6 kasım 2016'da 1 yıllık diye satın aldığım paketin 6 kasım 2017'de bitmesi gerekmez mi?

işte böyle saçma dolandırıcılıkları olmasa aslında güzel uygulama. iyi bir fikri kurnaz patronlar bu hale getirmemeli.
sinemia aylık belli bir ücret karşılığında ücretine göre sınırsız ya da belli sayıda sinema biletinizin yerine geçer. örneğin şuanda en avantajlı kampanyası olan 12 aylık paketin aylık fiyatı 49.99 lira olup imax ve 3d ler dahil tüm seans ve salonlara ücretsiz giriş sunar. benimde kullandığım paketi ise enpara.com ile ortak yayınladırlar ve 14.99 liraya ayda 3 film hakkı sunuyor. şöyle çalışıyor: sinemia uygulamasını cebinize indiriyosunuz üye girişinizi yapıyosunuz sonra filme girmeden önce uygulamaya giriyosunuz yakınlardaki tüm filmler çıkıyor ordan istediğiniz filme tıklıyosunuz sonra kasaya gelince telefonunuzdaki kodu gösteriyosunuz ve içerdesiniz. ha tabi bir de kart gerekiyor bunun için kart 3 gün içinde geliyor talep edildiğinde.
saçmalamakta çığır açan uygulamadır.

gişedeki görevlinin bana bugün söylediği söz: haftasonları artık 3d gözlük ücretini sinemia karşılamıyor siz parasını vereceksiniz.

vay arkadaş ya. onun da parasını ben vereceksem neden üye ettiniz lan.
2017 sonuna kadar (bkz:enpara) ile alınan aylık 3 film ücreti 15 tl olan özel sinema kulübü. hiç sıkıntısız 1 yıldır kullanıyorum. sizden ekstra para teklif eden görevlinin bilgilerini ve sinema salonunu sinemiaya şikayet ederseniz bir sonraki gidişinizde kral sizsiniz.
düzenli sinemaya gidenler,film izlemeyi sevenler için gayet güzel bir girişim.hiç kullanmadım fakat tavsiyeler üzerine kullanmayı düşünüyorum,enpara için de bir kampanyası varmış sanırsam.bunun dışında düzenli sinemaya gidenler için fiyat açısından büyük rahatlık
yılların sinemia kullanıcısıyım. söyleyeceklerim var.

öncelikle sinemia güzel düşünülmüş bir hizmet. hemen hemen tüm sinemaları kapsayan bir sistemleri var. kullanması çok rahat. gerçekten çok hızlı dönüş yapan bir müşteri hizmetleri var. azami bir saat içinde sorunuz cevaplanıyor. kısaca ben çok faydasını gördüm.

öte yandan kendilerine çok çok temkinli yaklaşıyor, tam anlamıyla güven duyamıyorum. birinci nedeni, müşteri şikayetleri. forumlarda sözlüklerde nedensiz yere üyeliği iptal edilip ücret iadesi alamadığını söyleyen onlarcası var. bu insanlar doğru mu söylüyor, sistemi suistimal mi ediyorlardı da atıldılar bilemiyoruz tabi. sonuçta ben yıllarca ciddi bir sorun yaşamadım.

ama bir keresinde önceden bilet alma özelliği ile (ki bu özellik betada) bilet alıp check-in işlemini usulünce yaptığım halde yapmadığım iddiasıyla üyeliğim sonlandırıldı. derdimi anlattığımda "bu seferlik" olsun diyerek üyeliğim geri açıldı. yahu belli ki sizin sisteminizden kaynaklanan bir sıkıntı, ne diye lütfedermiş gibi davranırsınız? belki de yoğun kullanan biri olsam bu lütuftan yararlanamayacaktım? bu bir sıkıntı.

ikincisi, sizden bir senelik üyelik ücretini peşinen alıp üyeliğiniz süresinde servisi kullanma şartlarını pat diye değiştirmeleri. bakın bunu çok sık yapıyorlar. bu da bir sıkıntı. sizin parasını verip üyelik aldığınız şartlar gidiyor, yerine daha kötü şartlar geliyor. yeni kurallar eski üyelere de geçerli oluyor. örneğin son 30 günde sadece bir kere ımax, 4dx hakkınızın olması, aynı filme 2 kere gidebilme, mobil uygulama yükleme hakkınızın 3 ile sınırlı olması, bilet fotoğrafı istemek vs. bunlar sonradan değişen kurallar.

telefonunuz bozuldu. reset attınız. bu haklardan biri gider. (arıza süresince başka bir telefon kullandınız. biri daha gider.) yani senede iki defa telefonunuzu resetlemek zorunda kalsanız üyeliğiniz yandı demektir. telefon no aynı, cihaz imei aynı, kullanıcı aynı, daha ne diye buna bir sınır koyarsın ki?

otomatik ödeme alıyorlar bunu da söyleyeyim. üstelik ödeme bilgisi bir kez kaydedilince silinemiyor da! silmek için ikinci bir kart (örn sanal kart) bilgisi girip eskisini silmek gerekiyor. aklınızda bulunsun.
şu ana kadar hep kullanmak istiyorken gerçekten uygun fiyatlı olması için 12-24 ayı peşin ödemem gerektiğinden uzun zaman boyunca kullanmadığım hizmetdi. enpara'nın aylık 18 tl'ye 3 biletli aboneliği kullanma kampanyası olunca 2 ay önce satın aldım. normalde ayda yılda sinemaya giden ben üyeliğim başladıktan sonra bir hafta içinde 3 sinema hakkımı bitirdim. 2 gün önce aboneliğim yenilendi ve bir bilet hakkımı şimdiden kullandım. sinemaya çok fazla bir şey ödemeden gidebilmek gerçekten çok güzel bir şey. diğer sözlük sitelerinde ve başka sitelerde çok fazla olumsuz yorum olunca korsam da "amaan en fazla 18 tl'm yanar" kafasıyla başlattım ve şu ana kadar kusursuz çalıştı.
bana aynı gün içinde hem 18 tlye hem de 38 tlye üyelik yeniyebileceğimi söyleyen 2 farklı mail göndermiş sitedir. aslında 18 tl üyelik yakalandığında gayet avantajlı olmaktadır, bir ayda 3 kere sinemaya gitseniz bile baya iyi oluyor. uygulamasında ara sıra sorunlar çıktığını duyuyorum ama ben kullandığımda hiç sıkıntı yaşamamıştım.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler