simcity

sanal ortamda şehir kurma oyunudur.
gerçek bir şehri tüm gerçekliği ile yönetmenize olanak tanır. abd kaliforniya merkezli maxis firması tarafından geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüştür.
bir şehre ilişkin tüm bayındırlık ve iskan faaliyetleri ile yönetim işlemleri, gelir gider dengesinin kurulması, vergilendirme gibi bir çok gerçek hayat unsurunu içererek oyunculara şehir yönetimi deneyimi sunmaktadır.

serinin ilk oyunu piyasaya çıktığında gerçek sansasyon yaratmış ve oyun dünyasının kurallarını baştan yazarak ciddi bir satış rakamına ulaşmıştır.
son derece başarılı ve geniş çaplı şehircilik oyunudur.

vergileri arttırırsınız ve halkın mutluluğunun düşmesini izlersiniz. aynı gerçek hayatta olduğu gibi.

tam anlamıyla bir şehri yönetmeniz gerekir. alt yapısından kentleşmeye, idari yönetimden binaların konumlandırılmasına, ulaşıma kadar bir şehri şehir yapan ne varsa, şehrin insanları ve şehrin gelişimi sizden sorumludur. maxis tarafından the sims ile birlikte gerçekleştirilen en başarılı iki projeden biridir.

diğeri ise tabi ki the sims.
ilk oyunundan beri sürekli oynarım bilgisayarım yeterli olmadığı için artık sıcak hava yerine duman bile attığını hatırlıyorum.yeşillere ev maviler iş yerleri sarılar ise tarım arazisi olmak üzere tüm şehrin kontrolünün size verildiği strateji oyunu.bir nevi melih gökçek oluyorsunuz borçlanıp batırabiliyorsunuz.kara geçirip şehre yeni yapılar kazandırabiliyorsunuz.yeni versiyonunu takip etmediğim ama eskiden pc den kalkmadığım ea games oyunu
bir şehri altyapıdan kentleşmeye, trafik düzeninden toplu taşımaya, yerleşim, ticaret ve sanayi bölgelerinin doğru dağılımından devlet hizmetlerinin (okul, park vb.) yeterliliğine her şeyi düşünerek kurmanızı ve yönetmenizi sağlayan oyundur. gerçekten bir şehirde var olan her türlü hizmeti getirmenizi ve planlamayı yapmanızı gerektirir.

oyunda pek çok strateji oyununda olduğu gibi trade-off durumlarını doğru şekilde yönetmeniz gerekir. örneğin, mali durumu iyileştirmek için vergileri artırmanız halkın mutluluğunda ve refahında düşüşe yol açabilir, veya yollara ayrılan bütçeyi azaltmanız halkın kırık dökük yollardan şikayetçi olmasına sebep olabilir. oyunda komşu şehirlerle elektrik, su, çöp alışverişi gibi pek çok detay düşünülmüştür. benim fikrime göre simcity 3000 ve simcity 4 bu serinin zirve oyunlarıdır ve öte yandan simcity societies denen oyun da bu oyunun ruhuyla alakasızdır.
simcity 2000 ile baslayan bagimliligim, simcity 3000 ile devam edip, simcity 4 ile sonlanmisti.

maxis tarafindan cikarilmisti 2000 ve 3000 versiyonu. 4 ise maxis ve ea ortakligiyla cikmis, oldukca kotu bir oyundu.

oyun ozetle icinizdeki melih gokcek’i ortaya cikartan, her yere kavsak yaptiginiz, yesil alanlari katledip luks rezidans yaptiginiz ve halkin tepesine dag gibi vergiler yukleyerek bu donguye devam ettiginiz bir oyundu. ben sahsen oyunda yalnizca konut ve sanayi alani insa ederdim, ticaret alanlari ne yazik ki istedigim getiriyi saglamazdi.

bir nesle genc yasta altyapinin onemini gosteren oyun serisidir kendisi. sular akmiyor diye sikayete gelenlerle ugrasmaktansa altyapinin nasil oldugunu anlamak daha kolay aslinda.
bir şehrin komple alt yapısını (yol ,itfaiye ,polis vs) yaptığınız oyundur gayet zevklidir ve oyunda sanal pazarlarda şanslıysanız çok ucuza getirebilirsiniz .oyunda anlamadığım belediyeciliğin yanında nedense mobilya ,beyaz eşya dükkanlarını neden biz açıyoruz
cd sinin kırılmasıyla çok aradığım oyundur. gerek grafikleri gerekse interaktif olarak polis gibi gorevlerde olma imkanı çok ilgi çekicidir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler