segwit2x

iptali ile son dönem bitcoin borsalarını çokça dalgalandırmış hard forktur. şubat’a ertelendiği söyleniyor.
iptali ile baslayan surecte once bitcoin, madenci havuzunun yaklasik %30’unu 11 kasim cuma gunu bitcoin cash’e kaptirdi. bitcoin cash, o gun yaklasik %81 artisla kapatirken, bitcoin ise %20 deger kaybi ve mempool’da onay bekleyen yaklasik 100 binden fazla transaction ile kapatti.

segwit2x’in iptali ya da ertelenmesi ve bu iptal ya da ertelenme sonrasi yasananlar, kripto para birimleri icin bir kiyamet gunu senaryosu simulasyonuydu bana kalirsa. ornegin 11 kasim gunu yaptigim bir transaction, ancak 15 kasim gunu 3 onay alabildi. gene 11 kasim gunu transaction feeler yaklasik 25-30 dolara kadar cikmisti. kripto para birimlerinin asil amaci olan hizli ve ucretsiz transactio hedeflerinin ikisinin de gayet aksadigini, merkezi olmayan bitcoinin aslinda o kadar da bagimsiz olmadigini, madenci havuzlari isi biraktiginda tam bir kaos ortami yasanabilecegini gorduk.

11 kasim gunu yasananlari orneklemek gerekirse, salgin bir hastalik sebebiyle tahliye edilmesi gereken istanbul’un, bu tahliye islemlerini yalnizca tek seritli bir yolda gerceklestirdigini dusunursek olayin vehametini anlatiz.
birilerinin bitcoin'in geleceğini bok etmeye çalışması girişimidir esasında elinizdeki bitcoin kadar alt coin vermeyi tahahüt eden bir yapılanmadır ki madencilik yapmadan piyada nev zuhur alt coinler ortaya çıkartmaktadır dolayısıyla bu girişimler hiç bir zaman bitcoinin yerini tutamayacaktır yada alamayacaktır.
"birlikte mükemmel bir bitcoin'i yaratacağız!" mottosu ile, 501451. blokta yani yaklaşık olarak aralık ayının 28'inde gelecek bitcoin forku. aslında fork olmaktan da ötesi. çok büyük ve karışık olaylar olacak bitcoin dünyasında bunu şimdiden not edin demişti dersiniz.

bu forkun ekibinin mesajına bakın:

"bitcoin ağındaki komisyonlar ve işlem hızı inanılmaz değerlere ulaştı. onu bir ödeme aracı olarak kullanmak imkansızdır.

ekibimiz, kasım ortasında beklenen bitcoin çatallaşmasını gerçekleştirecek. aynı zamanda, bunun vadeli işlemler ticareti uzun zamandır bazı borsalarda işlem görüyor ve hitbtc bunların arasındadır.

tüm btc sahipleri 1'e 1 oranında sadece b2x'i değil, aynı zamanda orantılı bir miktarda satoshi nakamoto`nun bitcoinleri'ni de gelişimin taraftarlığının ödülü olarak alacaklarını söz veriyorum."

jaap terlouw, proje kurucusu

ne anladınız bu laflardan? sadece segwit2x coinlerinden değil size başka bir şeyler de vereceğim mi diyor? satoshi nakamoto'nun bitcoinlerinin sende ne işi var da dağıtmaya söz veriyorsun? ne ayaksın sen?

ortada karışık bir şeyler var ve bu tarihi şimdiden not alın derim.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler