satoshi nakamoto

satoshi nakamoto, bitcoin'in kurucusunun olduğu düşünülen kişidir ama aynı zamanda gerçek kimliği bulunamadığından bitcoin felsefesindeki anonimliğe de hizmet etmiştir.

kim olduğu hakkında çeşitli teoriler olmakla birlikte nsa kim olduğunu bulduğunu iddaa ediyor.
https://medium.com/cryptomuse/how-the-nsa-caught-satoshi-nakamoto-868affcef595
2008 yilinda peer to peer para sistemi hakkinda bir makale yazan bitcoin’in babasi. satoshi ifadesi de bu kisinin isminden gelmektedir. gercek bir kisi ya da kisiler mi olup olmadigi bilinmemekle beraber, 21. yuzyilin en buyuk finansal donusumunun atesini yakan kisi olarak da tanimlananbilir bu isim.
bitcoin'in mucidi adı belki on yıl sonra iktisat ,ekonomi kitaplarda anılacak olan şahıs/şahıslar.japon olduğu söyleniyor ve japonlar atom bombasının intikamını bu şahsın icadı ile alacak sanırım
dünyada yeniden altına hücümü çağrıştıran sanal para biriminin kurucusunun gerçek yada kod adı.aynı zamanda bitcoinin alt birimi olarak da geçer (bkz:satoshi).
yakın gelecekte bitcoinin değerinin sürekli artmasıyla birlikte dünyanın en zenginleri arasına girecek ve biz hala ismini cismini tipini bilmiyoruz.

çoğu iktisatçılar bitcoinin sürekli değer kazanmasıyla birlikte normal para birimlerinin hepsinin sonunu getireceğini düşünürken kimileri de bitcoinin saman alevi olduğunu düşünmekte.teknoloji geliştikçe ve zaman geçtikçe ilk taraf sanki geleceği belirlecek olan bir para birimi olduğunu destekler nitelikte.

hep beraber göreceğiz...
satoshi bitcoin para birimini ortaya çıkaran grup ya da kişidir, iki ihtimal de mevcut çünkü kimliği açıklanmıyor. aynı zamanda iyimi.com'un da yazarlara yazı başına 5000 adet ödül olarak verdiği, bitcoinin yüz milyonda biri olan para biriminin adı.
satoshi nakamoto bitcoinin kurucusudur. bitcoin 'in 21 milyon adet üretileceğini açıklamıştır ve 995bin adet bitcoini elinde tutmaktadır. bu bitcoinleri borsaya sürmemekte ve değerlenmesi için elinde tutmaktadır.
bu abi bitcoin'in neden 21 milyon'la sınırlı olduğunu yada bunun nasıl denetleneceğini belirtmişmidir acaba? çok bilgili olduğum bir konu değil ancak elinde bulunan mebla için 1.000.000 btc diyorlar. bunu tek seferde piyasaya sürse 2009-2010 yılları arasındaki değerlere geri dönecektir btc. btc'nin 7000 $ civarında olduğu bu günlerde adamın zaten 7milyar$'lık btc'si var demektir.
bitcoinin kurucusu yada kurucuları. çoğu kaynak tek bir kişi olmadığını birden fazla kişinin uydurma yöntemi ile ortaya koyduğu bir isim olduğunu söylüyor.

geçtiğimiz ay açıklanan rakamlara göre 6 milyar dolar değerinde bitcoin e sahip.
bitcoini kuran kullanıcı elon musk olduğu söylentisi dolaşıyor. aslında mantıklı olur çünkü adamın finansal yorumları hep bitcoine uyuyor ve bu adam hiç bitcoin hakkında konuşmuyor. merak uyandırıcı
kısacası: kim olduğu belli olmayan kullanıcı veya grubu
sadece bir isim. arkasında kim olduğu nasıl bir görünüme sahip olduğu bir şahıs olup olmadığı bile muamma. bir ara amerikada yaşayan aynı isimde yaşlı bir şahısın bu kişi olduğu söylenmişti ama ilgili kişi olmadığını ispat etmek için türlü taklalar atmıştı.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler