rise of the tomb raider

tomb raider efsanesine yakışan yeni tomb raider oyunu. crystal dynamics 2013 yılından sonra yaptığı işi aynı kalitede devam ettirmiş demek yerinde olur (ama çok aynı olmuş).
bu sefer lara biraz daha büyümüş daha olgunlaşmış bir hatun kişi olarak karşımıza çıkıyor. malum 2013 deki oyunda biraz daha narin bir yapısı vardı. gerçi haklı da çok çekmişti kızcağız :) ama adrenalini tatmış ya bir kere yerinde duramamış babasının yarım bıraktığı araştırmasının peşine düşmüş bu defa. gerçi hikaye çok mu iyi?.. bence hayır. ama gidişat iyi, sıkılacağınızı sanmıyorum.
ilk oyuna göre silah çeşitliliği artırılmış ve daha fazla eşya eklenmiş.mesela artık bomba yapıyoruz. gizlilik ve taktik üzerine kurgulanması daha hoş olurdu. ama oyun size çok da taktik yapacak fırsatı vermiyor açıkçası. bol bol çatışmaya gireceksiniz yani. sonuna gelirsek oyun iyi bir devam oyunu ama o kadar iyi mi? hayır(ilk oyundan sonra ben beklentilerimi daha yüksek tutmuştum. o yüzden kendimi baz alarak söylüyorum). ama tomb raider serisini bozduğu da söylenemez. serinin hayranlarının es geçeceğini sanmıyorum. oynayın iyidir yani
 resim


yıllardır tanıdığımız severek takip ettiğimiz lara ablamızın şubat 2016 çıkışlı yeni macerası. oyun her ne kadar 2 sene önce çıkış yapmış olsa da art arda aldığı geliştirme paketleri ile neredeyse her yıl dönülüp tekrar tekrar oynayabileceğiniz bir oyun oldu. ilk önce tomb raider'ın 20. yılı gelmesi şerefine aldığı büyük eklenti daha sonra da yakın zamanda aldığı vr eklentisi bu tezimin en büyük destekçileri. arada aldığı grafik geliştirmelerini saymıyorum bile burada zira onlar genel olarak konsollar için geldi. hemen not düşelim buraya *pc master race*

oyunun ne olduğunu bahsetmeye gerek yok diye düşünüyorum çünkü kendine oyuncu diyen herkesin lara croft'u tanıdığını hayatını nasıl sürdürdüğünü bildiğini düşünüyorum. bilmeyen genç arkadaşlar için kaba tabirle uncharted'ı.

hemen oyunun artı ve eksilerine geçeyim. oyunun grafikleri aşmış durumda hele ki sağlam bir sistem ve monitörünüz varsa 4k'nın zevkini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. ayrıca oyunu giderek açık dünyaya yaklaştırmışlar güzel olmuş. gerçi açık dünya dedim ama istediğimiz yere istediğimiz zaman gidemiyoruz o yüzden biz ona yarı açık dünya diyelim. dlc'leri sayesinde ana hikayeyi bitirdikten sonra tekrardan sıkılmadan oynayabileceğiniz modlar var oyunda. dlc demişken hemen eksi yönlerine geçeyim çünkü dlc ler artı kattığı kadar ekside katoyor oyuna. anlamsız şekilde ıvır zıvır bir sürü dlc ye sahip oyun ve bu hem iyi dlc'lerin hemde oyunun değerini düşürüyor benim gözümde. diğer bir eksi nokta olarak belirtebileceğim özellik ise oyunun hikayesi. biraz tırt bir hikaye maalesef, özgünlükten uzak ve oyunun yarısında sonunu tahmin edebiliyorsunuz. aynı (bkz:tomb raider) da olduğu gibi. sanırım hikayelerde biraz daha yaratıcı oldukları zaman unutulmaz bir oyun çıkaracaklar ortaya, bakalım bekleyip göreceğiz.

sonuca gelecek olursak macera oyunlarını seviyorsanız ve soğuklara aranız iyiyse oyunu kaçırmayın hemen edinin. buraya hemen bir ekleme yapmam gerekiyor ama hemen edinin derken oyunu şu anki steam fiyatından yani 89 tl'den almayın o paranın karşılığını verebilecek bir oyun değil çünkü ama indirim dönemlerinde 20 tl civarlarına iniyor, işte o zaman kaçırmayın.
lara croft'un son macerası. son demem en son anlamına gelmiyor tabii ki. eidos, bunun devamının geleceğinin sinyallerini verdi. ayrıca tomb raider filminin gelmesi film sonrası bir oyunun da gelebileceğinin de işareti.

definitive edition'ı playstation 4'te oynamış ve uncharted serisinden (4 hariç) daha "oynanabilir" bulmuş olan ben, rise of the tomb raider'ı oynamaya başladıktan sonra tamamen "alanında" en iyi oyun olarak bunu seçmeye karar verdim.

öncelikle oyunun grafikleri harika. her ne kadar uncharted the lost legacy görsellik olarak bu oyunun ötesine geçebilir olsa da, onu bir oyun gibi değil daha çok bir dlc gibi görüyorum, zira oynayıp bitiren bilir; çok kısa. rise of the tomb raider ise, oyna oyna bitmiyor adeta. özellikle full sürümünü oynuyor iseniz, mükemmel bir macera sizi bekliyor. oyunun kötü demeyelim ama sıkıntılı yönleri var mı tabii ki var:

bazı bölümlerdeki bilmece-bulmaca kısımları çok zorlama duruyork ki, ben ki yılların tomb raider fanatiği bazı kısımlarda youtube'dan oyuncuları izleyerek geçmeyi tercih ettim ki iyi ki öyle yapmışım, bu oyunun takıldığınız bulmaca kısımlarında çok da mantık aramadan oynayan birini youtube'dan açın izleyin ve o kısmı geçin; boşu boşuna kendinizi oyundan soğutmayın.

uncharted serisinin ve lost legacy'nin bir avantajı daha var kuşkusuz: türkçe dublaj. maalesef tomb raider da bu avantaj yok. uncharted ve tomb raider serilerini ps4'te oynayan bir oyuncu iki serideki hikayenin ve oynanış özelliklerinin de birçok yerde neredeyse kardeş gibi benzer olduğunu göreceklerdir. yine de uncharted, daha çok hikayeye önem verirken ve adeta oyuncuyu film içinde kaybederken tomb raider oynanışa ve oyun akıcılığına ağırlık verir. kısaca ikisinin de tadı ayrıdır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler