rise of nations

içinde türklerin de olduğu 18 farklı ırktan birini seçerek bu medeniyeti olabildiğince yüceltmeye çalıştığınız bir single player modu var oyunun.oyun gerçek zamanlı strateji dalında piyasaya bomba gibi düşmüştür zamanında.skirmish modunda yine 18 farklı ırk var.fakat skirmish modunda bir farklılık olarak düşmanlarınızın gelişme tarzlarını seçebiliyorsunuz.saldırgan olsun derseniz zırt pırt savaşa giriyorsunuz.ekonomiye yönelsin derseniz de rakiplerini ekonomi kasmaya çalışır.hiç mi savaş olmaz? tabii ki olur.ekonomik çıkarlarını tehdit ettiğiniz düşmanlarınızla savaş kaçınılmaz olur.oyunda haritalar da oldukça fazla ve haritaların boyutlarını ayarlayabiliyorsunuz.bu da oyunu ornarken alacağınız zevki baya arttıran çeşitliliklerden birisidir.halkın dini ve milli duyguları olsun ekonomik faktörlerin çeşitliliği olsun,ülkelerin gelişime göre farklı gereksinimleri olsun çok fazla çeşitlilik barındıran bir oyun rise of nations.zamanında strateji severlerin bu tip oyunlara dair ufkunu genişleten bir oyun olduğunu düşünüyorum rise of nationsın.ayrıca çok ayrıntılı upgrade seçenekleri de var.age of tarzı çağ gelişimleri mesela.tüm çağları başarıyla geçenlere 4 farklı (oldukça gelişmiş) çağ sunuluyor ki eğer bunları da yaparsanız neredeyse yenilmez bir düşman olursunuz.yapay zeka da oldukça gelişmiş.zayıf yönlerinize göre saldırılar yapılıyor sürekli.çeşitlilik içeren strateji severlere önerilir
2003 yılında çıkmıştır. age of empires 2'den inceden baymaya başlayan bir kitle vardı o dönem. farklı bir yapımcının elinden çıksa da yine microsoft'tan çıkan rise of nations, hem age of empires'ın kolay arayüzünü ve güzel savaş ortamını sundu, hem de age of empires'a benzer mekaniklerle yaptı bunu. haliyle age of hastaları bu oyunu çok çabuk tuttu.

multiplayer'ında ilk çağdan başlayıp modern çağa kadar gelinebilen modlarda oynamanın keyfi başkadır. age of empires'ta doğası itibarıyla olamayan bir özellikti bu ve türe renk kattı. empire earth'te de vardı ama o pek tutamadı bizde.

neyse, daha cilalı taş devrine yeni yeni uyum sağlayan arkadaşının zırhsız askerlerinin üstünden tanklarla geçen insanlar türedi bu oyun yaygınlaşınca. "durun, yapmayın, ayıptır. gelin araştırma geliştirme yapalım" diye araya girmeye çalışan insanlar türedi bir de. en kötüsü onlarmış, adamlar nükleer füzelerinin hazır olmasını bekliyorlarmış meğerse. rönesans akımlarıyla atılım yapmaya hazırladığı gül gibi medeniyeti gaz ve toz bulutuna döndü garip gurebanın.
gelmiş geçmiş oynadığım en iyi strateji oyunudur .
bir çocuğa hem birşeyler katan hemde planlı programlı olmanın önemini kavratırdı.
hemen hemen en ince ayrıntıyı bile düşünmüş olan microsoft ekibi muhteşem bir oyun yapmıştı. basit kullanımı multiplayer özellikleri problemsiz oyun keyfi ..
eleştrilcek olan konu ise populasyon sınırı , ancak sadece bir ırk ile artabilen populasyon şöyle apız tadıyla savaş yapmanızı engelleyen tabikide hızlı yükseleni çöküşe sürükleyen bir kural olsa da biraz daha artabilirdi ..
strateji oyunlarının kralıdır. ilk strateji oyunu değildir belki ama şu anki strateji oyunlarına yön vermiş 1-2 efsane oyundan biridir. remastered versiyonu var mı ya da çıkacak mı bilmiyorum ama kesin oynamak isterim.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler