riot games

league of legends isimli inanılmaz popüler oyunun yapımcı şirketi. şirket 2006'da kurulduktan sonra 2011'de hisselerinin çoğunu tencent isimli başka bir firmaya sattıktan sonra 2015'in sonlarında geriye kalan hisselerini de yine aynı şirkete sattı. şirketin iki kurucusu riot rize (yani brandon beck) ve riot tryndamere (yani marc merrill) yakın zamanda paylaştıkları "founders' lane swap" isimli bir makale ile basitçe şunu dediler: "ya biz bu şirketi kurduğumuzda minik bir kadro ile oyun tasarlıyorduk, bir şeyi kutlayacağımız zaman biraz pizza ile bütün çalışanları besleyebiliyorduk şimdi ise 20 farklı ofiste 2500 tane çalışanımız var. bizim görevimiz de oyun tasarlamaktan şirket yönetmeye kaydı, o yüzden de yönetme görevini başkalarına devrediyoruz ve yeniden oyun tasarlamaya dönüyoruz". yani sonuç olarak riot games'in ortak kurucuları şu anda yeni bir oyun içi çalışıyor. oyunun kart oyunu olacağı tahmin edilse de ben büyük bir ümitle kart oyunundan başka bir şey çıkacağını düşünüyorum. yani dota'nın kart oyunu çıkarıyoruz dediklerindeki izleyicilerin bu "aaaaaağğğğ" sesinden bir şeyler çıkarmış olmaları gerekiyor

sonuç olarak kendileri köklü ve oyun yönetmek konusunda kendisini kantılamış bir şirket ancak sıfırdan oyun tasarlamak konusundaki becerilerini de yeni yeni göreceğiz, hadi bakalım.
yerelleştirmeye çok önem veren bir firma. ayrıca en çok oyuncusunun yer aldığı ülkelere ayrı server kuruyorlar. örneğin tükiyeye sırf ping düşük olsun diye ayrı bir server kuruyorlar. istanbul da olan bu server lol oyuncularını çok sevindirmişti.
zamanında iş görüşmesi yaptığım işe alındığım fakat tercihimi yurtdışında çalışmak yönünde yaptığım için iş teklifini kabul etmediğim gizlilik prensibi nedeni ile içerisinde nelerin olduğunu söyleyemeyeceğim fakat müthiş bir çalışma ortamı keyifli insanlar harika teknolojilere sahip bir şirket olduğunu rahatça söyleyebilirim. türkiye'de ayrı bir server kurmak çok basit kalmış bu şirketi açıklamak için kendilerinin türkiye için özel bir dark fiber network hattı yüzlerce server birkaç datacenter var desek daha doğru olur. türkiye çalışan sayısı oldukça fazladır ve çalışanlarına rioter denir.
2006 yılında los angeles'ta kurulmuş olan oyun şirketi. tüm dünyada 2009 yılında piyasaya sürdükleri league of legendsla patladılar. oyun çok kısa sürede milyonlara ulaştı ve farklı ülkelerde serverlar açmaya başladılar. 3-4 yıl önce türkiye serverının açılmasıyla oyun tamamen yerelleşti. dünya şampiyonasına türkiye de dahil olmaya başladı. aslına bakılırsa türkiyede esporun gelişmesi adına riot games'in türkiye yatırımı inanılmaz bir nimet oldu.

içeride çalışan arkadaşlarımdan aldığım duyumlar şirketin çalışanlarına oldukça fazla değer verdiğini gösteriyor. bir kaç pozisyonuna başvurdum hatta iş görüşmesine de gittim. oldukça ince eleyip sık dokuyorlar işe alım konusunda. sanıyorum bu sebepten aldıkları çalışanları onlar için oldukça değerli.
riot games'den hoşlanmıyorum ben. bazen garip olaylar dönüyor. bakıyorsunuz heronun biri hayvan gibi güçlendirme almış ve ne tesadüftürki o haftada o heronun çok güzel bi kostümü çıkıyormuşş. tesadüfler tesadüfler işte.
ban sistemi çok kötü zaten. prensipleri herkesin lol oynaması ve bu prensip lolü kaliteli oyun yapmanın çok uzağında tutuyor.
politikalarının kaliteyi koruyarak belli bir kesime üst seviye hizmet etmek olmaktan ziyade daha çok oyuncu oynasın da ne olursa olsun şeklinde olduğunu düşündüğümden ötürü sempati beslemediğim firmadır. yenilikçilik ve üretkenlik açısından kötü bir yorum getiremem bu firmaya, ancak çok basit bir şey diyebilirim. temiz bir şekilde, birileriyle itişip kakışmaya gerek duymadan sadece oyuna konsantre olarak oynamayı seven birisiyseniz, bu firmanın herhangi bir oyunundan kesinlikle uzak durmalısınız.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler