renault fluence ze

renault markasının elektrikli olarak ürettiği fluence versiyonu. tamamen elektrikli bir araçtır. üretimi durmuştur ancak ikinci elde halen alınır satılır. pili fabrika verisi olarak 180 km olarak menzil sunar ancak gerçekte maximum 130 km yapar. zamanla pilin kayıplarıyla bu km de görülmez hale gelir.

aracın en büyük handikapı menzilin kısalığı değildir. koskoca bmw i3 bile fluence kadar menzil sunar. asıl dezavantajı şarjın yavaşlığıdır. standart 220 ile de şarj etseniz hızlı şarj istasyonuna da gitseniz maksimum 3.6 kw ile şarj ediyor. bu yüzden 22 kw pili en erken 8 saatte doluyor.
renault fluence in tutmayan modeli. aslında sebebi fiyatta bitiyor. ilk satışa sunduğu zaman dizel fiyatından 2-3 bin lira daha pahalıydı güya 20000 civarında olacaktı . bu yüzden tutulmadı ve renault un elinde kaldı galiba renault bunları showroom lara hediye etmiş çünkü sokakta sadece stickerlı tanıtım modelleri dolaşıyor.
ülkemizde türk telekom gibi bazı kurumların, hizmet aracı olmak üzere toplu aldığı araç. ilk çıktığında bu arkadaş üzerinden bir bilinçlenme kampanyası yürüyor gibiydi. hatta alışveriş merkezleri gibi noktalara elektrikli otomobiller için şarj istasyonlarının ilk kez kurulmaya başlanması da bu döneme rastlar.

kasa olarak fosil yakıtlı fluence'ın aynısı olan z.e.'de arka stoplar biraz farklı bir tasarıma sahiptir, bir de renault logosu mavidir.

fluence batarya sorunlarından çok çekti. bataryanın, yavaş dolması dışında dayanlıklılığı da pek yok zira. garanti kapsamında değiştiriliyor ama.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler