python

nesne tabanlı yüksek seviye bir programlama dilidir. son yıllarda php'nin yerini almış ve web tarafında da yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. yıllardır niyetlenmeme rağmen bir türlü öğrenemediğim ve sevemediğim dildir aynı zamanda.
kolay geliştirilebilmesi ve sistemde kolay çalıştırılabilmesi açısından sistem yönetimi hatta otomasyonu tarafında çok sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

bash script dilinin basit ve kompleks yapısı nedeniyle otomasyon geliştirmeye elverişli olmaması son zamanlarda hemen hemen tüm sistem otomasyon scriptleri ve bunları yöneten altyapıların python'a geçmelerine sebep olmuştur.

yine son zamanlarda ön çıkan apı sistemlerinin geliştirilmesinde de etkin bir rol oynamaktadır. flask mikro frameworkü tamamen bu amaçla geliştirilmiştir. web tabanlı çözümler için ise django en popüler python frameworküdür.
bir dönem hevesle başladığım ve youtube dan derslerle öğrenmeye çalıştığım programlama dili. yazması ve işletmesi gayet kolay ancak genel olarak hiçbir bilgi olmadan öğrenmek zor. bu tarz şeyleri öğrenmek yüksek sabır istediğinden çok dayanamayıp bıraktım :)
herkesin bayıldığı benimse hiç sevmediğim programlama dilidir. bilimsel işler için çok kullanılmaktadır çünkü bu iş için belki de en uygun dildir. ancak ne syntax'ı, ne ide'leri hoşuma gitmemektedir.

ayrıca kütüphanelerini yüklemek, kaldırmak falan bence tam bir işkence. kütüphaneler ise tek satır ile sana hiçbir şey göstermeden bütün işi yapan türden oluyor genelde. bazılarının işine gelen bu durumu ben sevmiyorum. beni kısıtlıyor.
birçok basit gereksiz detaydan arındırılmış güçlü bir programlama dili
özellikle linux vs kullananlar yakından tanir, web programlama ile de artık adini sıkça duyuyoruz öğrenilmesi gereken bir dil.
işte size beleş türkçe kaynak
https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler