pttmessenger

https://messenger.ptt.gov.tr/ adresinden detayları alabileceğiniz yerli ve milli bir yazılım olduğu belirtilen anlık kurumsal mesajlaşma ve haberleşme çözümüdür. ancak dün twitterda bir kişinin yapmış olduğu haber ile yerli ve milli olmadığı başka bir uygulamanın satın alınarak isminin değiştirilmesi ile geliştirildiği belirtilmiştir.

öncelikle belirtmek isterim ki yerli ve milli adı altında bir uygulama geliştiriyorsanız (uygulamanın geliştirilmiş ya da başka bir yazılımın satın alınmasının önemi yok benim için) adında messenger geçirmeyeceksiniz. dakika 1 gol 1 daha ilk adımdan ofsayta düşüyorsunuz gerek yok bu tarz isimlere. ptt haberleşme de ptt mesajlaşma de ama messenger deme yahu.

bu tarz uygulamalar her alanda artmalı. artmalı ki dışa bağımlılık azalsın. tanzanyada birinin burnu kanadığında ülkedeki doların fiyatı artmasın. tekrarlıyorum farkındayım ama umarım önümüzdeki yıllar daha fazla uygulamanın yapıldığı dışa bağımlılığın azaldığı yıllar olur her alanda.
yerli ve milli adı altında çıkan, ancak arayüzü tamamen ingilizce olan uygulama. özellikle google play'deki yorumları okuduğunuzda kullanıcılardan nasıl geri dönüşler alındığı apaçık belli oluyor. işlevi veya kullanım alanı kimsenin umrunda değil gibi gözüküyor; insanlar şimdilik sadece tanıtımı ile çelişkili olmasına takılmış durumdalar.
signal açık kaynaklı yazılımdan ve zebrachat isimli başka bir mesajlaşma programında yararlanılarak hazırlanan yerli mesajlaşma ve iletişim programı.
zebrachat kendi başına bir app değildir. o da signal üzerinden klonlanmış bir app iken sanırım bunu yapan arkadaşı ptt'de işe almışlar. başka da açıklaması yok. ha nasıl ptt'de işe girdi derseniz internette son dönemlerde ptt'ye sessiz sedasız hiçbir belge evrak olmadan işe alımlar yapıldığını araştırabilirsiniz. benim açıklamam bu kadar.
messenger piyasasında bu kadar kullanıcıyı kendine bağlayan program varken ekstra bir şeyler yapmadan kullanıcı sayısını arttıramayacak program.
örneğin bip messenger turkcelllilere verdiği bedava internetler sayesinde kullanım sayısını bu kadar arttırdı.
bipi kullandığınız durumda 2gb havadan veriyor bir kere turkcellilere.
artı msj yazmak kotadan yemiyor.
eğer whatsappı tahtından sallıyacaksanız bu tarz kullanıcının cebine hitap eden uygulamalar yapmalısınız.
tabi programda güzel olmalı mutlaka.
bir ara kamu kurumlarında personele kullandırılacak diye okumuştum haberde.
o nasıl olacak anlamadım ama neyse.
kullanmanız için hiç bir sebep gerekçe yada artısı olmayan programdır. signal'in vasat bir klonudur. bu programı yapan arkadaşı muhtemelen teknolojiden bihaber ilgili ptt müdürü tebrik etmiş taltif vermiş olabilir aynı şekilde ilgili müdür bunu üstlerine sunmuş üstleride ilgili müdüre aferin demiş olabilir. belki de bu haberleşme programı projesi ihale usulü bir şirkete verilmiş şirkette paraları cebine atıp bu uyduruk uygulamayı geliştirmiş olabilir. üstüne aklıma tübitak proje desteği almış olabilmesi dahi geliyor. umarım bu uygulama için fazla bir para harcanmamıştır. yapılan mühendisliğin bedeli en fazla 15-20 bin lira. yazıktır ya yazık.

son tahlilde ne whatsapp'ın ne telegram'ın varlığından haberi dahi olmayacak gelecekte silinip gidecek olan uygulamadır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler