proteus

devre simulasyonları yapabileceğiniz çok kullanılan bir yazılım. güzel yanları, çok hızlı bir şekilde bir devre tasarlayıp nasıl çalışıyor, nereye ne kadar gerilim düşüyor, nereden ne kadar akım geçiyor hepsini görebiliyorsunuz. malzeme almadan devreyi burada oluşturup çalışmasını görmek çok güzel. tabi devrede kullandığımız komponentler proteusta gömülü olarak bulunduğu için bunu yapabiliyoruz.

örneğin 7805 elemanı, opamp sekmesinin altında bulunabilir. buna gerekli dirençleri takar, gerilimi uygular outputa da bir led koyarsınız. 7805 elamanını almadan bunu görebilmek çok hoş. peki dünya üzerinde üretilmiş bütün devre elemanları var mı? hayır tabiki. ama güzel yanı, kendi komponentinizi kendiniz tsarlayabiliyorsunuz. giriş gerili bukadar olsun, şu kadar yükseltsin vs vs.

bir diğer güzel yanı ise mikroişlemcilerin içine assembly kodları koyupi kodların çalışıp çalışmadığını görebiliyorsunuz. örneğin ben bir robot projesi için devreyi protesuta çizmiştim. 2 adet motorum 2 adet te servom vardı. gerekli bağlantıları yapıp kullandığım işlemcinin içine mplab'da yazdığım assembly kodlarını atıp çalıştırabilmiştim. robotun istediğim durumlarda istediğim tepkiyi verdiğini görünce de malzeme almaya gitmiştim.
lisenin daha başında tanıştığım ve yıllar geçmesine rağmen vazgeçemediğim baskı devre ve simülasyon programı.

programı kurduktan sonra eğer devreyi simüle edecekseniz sizi ısıs,
yok ben direkt baskı devre çizeceğim derseniz ares arayüzüne aktarıyor, eskiden bunlar ayrı ayrı exe'ler hâlindeydi şükür bir araya aldılar da rahatladık.

yalnız ben simülasyon konusunda hâlâ tam olarak başarılı bulamıyorum. çünkü büyük bir devre simüle edeceğiniz zaman gecikmeler yaşatması olsun, çalışan bir kodu mikroişlemciye aktardıktan sonra start verdiğiniz zaman saçmalamaları olsun bunlar hep eksi.

sıkıntısız bir şekilde simülasyon yaptığınız devreyi kendi içerisinde ares arayüzüne aktararak size çalışan devrenizin bağlantılarını otomatik göstererek pinler arası unuttuğunuz bağlantı olmaksızın size yardımcı olması çok güzel.

bugüne kadar direkt ares'te çizip malzeme planını kendim belirledim ve onca devreden çok şükür biri de çalışmamazlık etmedi

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler