promter

okunması gereken bir metnin konuşma ritmine uygun bir şekilde siyah veya beyaz zeminde akıp gittiği bir sistemdir. her ne kadar son dönemlerde siyasilerde kullanmaya başlasada, özellikle televizyon kanallarının ana haber bültenlerinde spikerlerin tercih ettiği bu sistemde spikeri görüntüleyen kameranın altına prompter yazılımı yüklü olan bilgisayarın ekran görüntüsünü yansıtan bir monitör yerleştirilir. yine kameranın üst tarafına 60 derecelik açıyla bir yansıtıcı cam konularak monitörden yansıyan görüntünün görünmesi sağlanır. böylece spiker kameraya bakarken aynı zamanda da okuyacağı yazıyı takip etmiş olur.
önceleri sadece televizyonlarda yer alan ve tahminimce ülkemiz siyasetine girişi sayın cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan ile olmuştur. günümüzde hemen hemen her siyasetçinin önünde olan ve tüm konuşmalarını bu cihaz sayesinde yapmaktadırlar. artık bu cihaz öyle bir hal aldı ki olmadığı zaman kimse konuşacak bir şey bulamamaktadır.
günümüzde şaffaf promterler üretilerek özellikle siyasilerin her hangi bir yerden okuyarak insanlara hitap etmediği izlenimi oldukça kolay bir şekilde verilebilmektedir. ayrıca bu prompterler 75 derecelik açılarla 5*12 metrelik bir platforma alta ortaya üste olmak üzere 3 sıra halinde toplam 9 adet yerleştiril ise kör nokta oranı neredeyse sıfıra iner ve optimum yararlılık sağlanır. ayrıca yazı akış hızı manuel ve otomatik olarak ayarlanabilmektedir. birde mikrofona ses düzenleyici donanımlardan birini yerleştirirseniz hatip yada spiker gayet başarılı performanslar sergileyebilir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler