pro evolution soccer

kısaca pes denilen seri.fifa serisinin piyasadaki tek rakibidir.son zamanlarda fifa serisine karşı oldukça geride kalmıştır.en çok hatırlanan, sevilen oyunu ise pes 2013 oyunudur.bu serinin sevilmesinin en büyük nedeni oyunun türünün arcade olmasıdır.(oynanışı basit ve zevkli.) ancak sonraki oyunlarda bu sistemden vazgeçmelerinden, simülasyona dönmelerinden dolayı oldukça geri düşmüşlerdir.
öğrenci evlerinin vazgeçilmezidir. hele ki dev ekranınız ya da projeksiyonunuz varsa, dört kollu çekişmeli maçlar ile geceleri gündüz yapabilirsiniz. şampiyonlar ligi havasında aranızda rekabetin dibine vurabilirsiniz. hadi pes atalım :d
özellikle pes 2013 hala playstation cafelerde en çok oynanan futbol oyunlarından biridir, fifa serisi ile kıyasıya mücadele içerisindedir, 2017 yılı itibarı ile pes 2017 ve fifa 2017 karşılaştırmasında hem grafik hem oynanabilirlik olarak bence fifa 2017 çok daha iyi, çok daha gerçekçidir.
pes mi fifa mı rekabetinin zamanla kaybeden tarafıdır. oynanış olarak zevkli sayılsada oyun dünyasının gerçekcilik ve grafiksel tercihlere yönelmesinden sonra yavaş yavaş fifa ipleri eline aldı gibi. tabi bir gerçek vardır ki pes 2013 en güzelidir. üçgen agüero ve gol.
grafik açısından iyi, oynanış bakımından ise yetersiz bulduğum futbol oyunudur. son yıllarda en büyük rakibi fifa’nın grafik farkını kapatması ile büyük darbe almıştır. oyunlarda görmeye alıştığımız hikayeleşme bölümündeki eksiği ise başka bir dezavantajıdır. lisans sorunlarını hiç açmıyorum.
fifa ya göre oynanış açısından daha iyi bulduğum yıllardır tüm serilerini oynadığım oyun.ilk çıktığından piksel piksel görüntüsü olmasına rağmen zamanının en iyi futbol oyunuydu.hala da en iyi futbol oyunu olduğunu düşünüyorum.ps kafelere gittiğimde fifanın yüzüne bakıldığını bile göremezsiniz.son yıllarda oyunun fanları tarafından eklenen türkçe arapça ispanyolca spiker sesleri ve diğer yamalarla oyun fifadan tamamen uzaklaşmış ve benim diğer pes severler için apayrı bir yeri olmuştur.tek sıkıntısı malum bazı takımlarla yapılamayan lisans anlaşmaları olmuştur.en iyi serisi ise ara sıra hala oynanan 2013 serisidir.
türk kullanıcıları açısından 2013 versiyonu ile en üst seviyeye ulaşmış oyun. genel görüşün aksine basit birkaç trick* ile oyun dengesini bozan 2013 serisi yerine rakibi fifaya her geçen gün daha fazla yaklaştığı yeni 2016,2017 serilerini tercih etmekteyim. ayrıca pes ve fifa arasındaki rekabet birbirlerinin eksiklerini tamamlama yolunda ilerlediğinden gelişimlerini birbirlerine borçlu olduğunu düşünüyorum. lisans sorunları dolayısıyla takım seçiminde çakma ürün etkisi yaratsa da oyun konsolunda oynananilecek en iyi oyunlarından biri.
lise 1 de ilk defa fifa 2007 ye alternatif olarak pes 2009 u oynamıştım pek bi tat vermemişti o zamanlar,üniversiteye hazılık döneminde playstationda 2012 ye hayran kaldım pes 2013 e ise aşık olmuştum ki zaten açık ara tercih edilen oyundu fifaya karşı.her ne kadar fifa şuan daha iyi olsa da efsanelerin yeri her zaman ayrıdır
90ların başında efsane olan winning eleven serisinin devamı niteliğinde çıkarılan, yapımcısı konami olan futbol oyunudur. playstation'da ve bilgisayarda oynanabilir, bunlara ek olarak mobil versiyonu da vardır.

pes 2006 benim fikrimce bu oyunun çıktığı en yüksek noktadır. 2010'ların başlarına kadar en büyük rakibi fifa serisine karşı ciddi üstünlük kurmuş ancak o zamandan sonra ea sports fifa'da ciddi geliştirmeler yaparken konami'nin pes'i yerinde saymıştır. ayrıca, fifa'da dünyanın pek çok ligindeki tüm takımları gerçekçi logolarla, oyuncu verileriyle oynayabilirken pes dünyanın en önemli takımlarının bile telif hakkını alamamakta, bu da itici bir durum oluşturmakta. mesela şu anda hem premier league'de hem de şampiyonlar ligi'nde fırtına gibi esen manchester city ile oynamak isteseniz, "man blue" adlı takımı seçmeniz gerekiyor.

her ne kadar efsane de olsa, 99 yılından bu yana adamakıllı fifa oynamamış beni bile kaybetmekteyse, durumu pek de iyi değildir.
oyun dünyasında playstation 3, xbox 360 ve wii'ye geçiş dönemi olan 2007-2008 civarlarına kadar futbol oyunları piyasasında krallığını ilan etmişti pro evolution soccer serisi. hatta tüm spor oyunlarında bile diyebiliriz. o döneme çıkan tüm pes oyunları, hele ki 3 ve sonrasında pc'ye de çıkmaya başlamasıyla, kült statüsüne gelmiştir.

bu dönemde yeni nesil konsollara çıkardıkları ilk versiyon olan pro evolution soccer 2008'de çok fena çuvallamışlardır. gerçekten çok kötü bir oyundu o, hani nasıl fifa 2003, 2004 gibi oyunlar eskilerin yüzü suyu hürmetine gömülmediyse bu da ondan gömülmemişti. ironik şekilde, oyunun çuvallaması, bir önceki sezona kadar oyunun sayısı isim olarak verilirken (pes 4, pes 5 gibi), ilk defa sezon isimlendirmesi yapılınca gerçekleşmişti. pes'in isimlendirme değişikliği, miladıdır yani aynı zamanda.

2009-2013 arası hep 2008'de yaşanan çöküşü toparlamaya çalışmakla geçti pes serisi için. aynı mekanik ve temelinde aynı grafik motoruyla yapılan oyunların ardından 2014'te yeni bir devrim girişimiyle birlikte oyun tamamen çöktü. bahsettiğim dönemde arcade oyuncuları kendine çekmişken, arcade oyun mekaniklerini de bozarak, onları da kaybetti.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler