portal

valve şirketinin çıkardığı first person shooter tarzında, sadece portal silahları ile oynanan bilimkurgu macera oyunudur. her bölüm kapalı odalardan portal açan silah yardımıyla kaçmanızı istiyor. bu bölümlerde bazı puzzle ları da portallar yardımıyla tamamlıyorsunuz. oldukça keyifli ve başından saatlerce kalkmadığım bir oyun olmakla beraber steam hesabımda halen durur.
belki de oynadığım en ilginç oyun. bir tabancanız var ve 2 farklı delik açıyor. açtığı deliklerden birinden girip diğerinden çıkabiliyorsunuz. bölümleri tam bir bulmaca. öyle sıradan aksiyon, shooter oyunlar gibi değil yani. etraftaki nesneleri de bu portal deliklerinden atıp eğlenebilirsiniz.

açtığınız portal deliklerini doğru ayarlamazsanız bölümleri geçemiyor veya ölüyorsunuz. bu yüzden biraz geometri bilgisi gerektiriyor. tabii deneme yanılma ile de bulabilirsiniz.

kesinlikle oynanmasını tavsiye edebileceğim nadir oyunlardan biridir.
müthiş bir puzzle oyunudur. ilk oyun çok zekice olmasına karşın gayet basit ve kısadır. portal 2 ise adeta x2'dir. daha güçlü bir hikaye, daha zekice, daha uzun, daha eğlenceli. steam'de iki oyun bir arada 36,75 tl.
en mükemmel time killer oyunlarından biridir. uzun süre aslında önyargıyla yaklaştım çünkü ne gameplay görüntüleri ne de hikayesi ilgimi çekmiyordu. ama oyunu ındırıp oynamaya başladığımda o portal makinesi elime gelince bir daha bırakamadım... müzikleriyle bulmacalarıyla ve nefis mizahıyla baştan sona harika oyundur
 resim


the cake is a lie !

valve'nin devrim niteliğindeki bulmaca oyunu portal. bana kalırsa üretilmiş en orijinal fikirlerden birisi.

hikayeden kısaca bahsetmek gerekirse kocaman bir laboratuvara kapatılmış olan karakterimizin kim olduğunu ve neden oraya kapatıldığını bilmiyoruz. tek bildiğimiz , yapay zekâlı bir robotun arkadan bize bir takım komut ve mesajlar vermesi ile bizim bir teste tabi tutulduğumuz. önümüze sunulan tüm bu bulmacaları çözmeye çalışırken yapay zekalı robotun arka planda kara mizah unsuru barındıran diyalogları , elimizde portal yaratabildiğimiz bir silah ve zekice hazırlanmış eğlenceli bulmacalar arasında koşturup duruyoruz.

artıları

-portal silahı ve mekanikleri
-oyunun mizahi tavrı
-eğlenceli ve düşündürücü bulmacalar
-müzikler

eksileri

-kısa oyun süresi

valve bu ilk portal younuna bana sorarsanız bir deney olarak baktı, piyasada tutup tutmayacağını denemek için teknoloji demosu gibi önümüze çıkardı. o yüzdendir ki oyun kısa ve hikayesi yüzeysel, detaylardan muaf. ama bunlara rağmen oyun gerçekten çok güzel ve bulmaca oyunlarına yeni bir soluk yaşattı, çıkışı ile birlikte bulmaca oyunlarına can suyu oldu. parasını tamamen hak eden güzel bir yapım portal.

oyunun bir diğer orijinal fikri ise credits ekranında bizleri karşılıyor. hemen izlemek veya hatırmak isteyenler için;

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler