portal 2

 resim


efsane oyunlardan bu seferki konuğumuz portal 2. oyun tam anlamı ile mükemmel bir zeka ve bulmaca oyunu. 2 saat oynadıktan sonra aşığı oluyorsunuz. ama bu yazdıklarım gözünüzü korkutmasın oyunun hikaye modundaki bulmacalar kesinlikle çok zor, çok zahmetli bulmacalar değil sadece ince düşünülmüş bulmacalar.

hikaye olarak portal 1'den kaldığımız yerden devam ediyoruz desek yanlış olmaz. tamam belki timeline olarak birebir bıraktığımız zamandan devam etmiyoruz ama oyuncu bakış açısından portal 1 den hemen sonrasındayız demek yanlış olmaz. peki kaldığımız yerden devam edip ne yapıyoruz? takibi tekrardan aperture science tesislerinden kaçmaya çalışıyoruz çalışmasına ama başımıza bin bir türlü olay geliyor.

ilk portal oyunu valve tarafından adete bir deney, bir mini oyun olarak sunulmuştu bize. o yüzden oyun çok kısa, hikaye ve karakter açısından zayıf bir oyundu. ama bunlara rağmen çok sevildi, çok beğenildi ve bunu gören valve ikinci oyunu tam, bütün, eksiksiz bir oyun halinde bize sunmuş. bunu gerek hikayenin derinliği ve güzelliğinden gerek oyun evrenindeki karakterlerin artmasından gerekse oyun süresinden rahatça fark edebiliyoruz. bunlara ek olarak bu sefer sadece hikaye moduyla sınırla kalmamış valve. bizler için co-op modda eklemiş. 1 arkadaşımızla beraber daldığımız mod en az ana hikaye kadar iyi, hatta portal sayısı 4'e yükseldiği için belki daha bile zor. bunun yanında oyun tamamen mod desteği sunuyor bize. istersek kendi bölümümüzü tasarlayıp yayınlayabiliriz istersek de diğer insanların tasarladığı bölümleri deneyebiliriz. bu da oyuna neredeyse sonsuz bir oynanabilirlik katıyor.

teker teker artı ve eksilerini yazmayacağım oyunun zira oyun benim için tamamen artılardan oluşuyor eksisi bulunmuyor. bu artılardan bazıları söyle; çok güzel yazılmış ve işlenmiş hikaye, konuşmalar, mod desteği, coop desteği ve tabiki en önemlisi oyunun tamamen orijinal bir fikir olması. eksisi mi? eksisi yok, oyun ne vaad ediyorsa sonuna kadar veriyor hatta fazlası ile veriyor.

sonuç olarak bulmaca oyunları sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir oyun. parasını kesinlikle hak eden muhteşem bir yapım. hatta indirim dönemlerinde öyle indirimler alıyor ki bir çay parasına düşünüyor.

unutmadan ilk oyun gibi bu oyunununda efsane bir credits videosu vardır, hemen izleme isteyenler için;

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler