porsche

alman menşeili otomobil üreten firma. arkadan itişli daha doğrusu motorları arkadadır. ferdinand porsche tarafından kurulmuştur. üretimi ve gelişmesinde yanlış bilmiyorsam hitler'in de parmağı vardı.
günümüzde volkswagen grubuna bağlı olan firma. 1950'lerden beri devam eden bir geleneğin temsilcisidir. lamborghini gibi porsche'nin de kendine has bir tasarımı vardır ve bu tasarım, ana hatları itibarıyla yıllardır değişmemekte, firmanın alamet-i farikası olmaya devam etmektedir.

son dönemde türkiye pazarında özellikle suv'leriyle popülerleşmiştir. özellikle cayenne uzun süredir bu piyasada, türkiye'de başka hiçbir segmentte olmadığı kadar çok iş yapmıştır. yine türk kullanıcısına daha uygun bir profil çizen panamera da burada çok satan başka bir modelidir. porsche denince esas akla gelen araçlarsa neredeyse hiç görülmemektedir.
alman menşeili olduğunu hiç araştırmadan sch sesini görünce anlamıştım yalnız porsche' nin de wv grubunda olması cidden sinirlerimi bozdu cayenne şu aralar çok popüler ve ilgi gören modelidir bunun dışında tabiki lamborgihini ,ferrari gibi süper spor araçları daha iyidir ve asıl üretimi ve geliri bunun üzerine kuruludur.
zamanında tank üretmiş şirket daha sonraları volkswagen le birleşmiştir zaten fark edersiniz ki beetle ile porschenin araçlarının tasarımı oldukça benzerdir. 911 turbo modeli ile gelmiş geçmiş en iyi performans araçlarından birini yapmıştır. bir de cayenne, 918 ve panamera gibi modelleri de bulunmaktadır ama hiçbiri 911 turbo gibi olamamıştır.
bana göre dünyada belki de özellikle ülkemizde bilinmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi need for speed 5 - porsche unleashed oyunudur. saatlerimi, günlerimi gömdüm o oyuna ben. hala 911 carrera görünce heyecanlanıyorum. bilinirlik olarak efsane bir hareketti zamanına göre. spyder filan hep orda öğrenip araştırdık. belki hiçbir zaman sahip olamayacağım ama durumum olsa bi carrera alırdım sanırım.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler