ponzi

ponzi, eskilerden charles ponzi adlı bir adamın bulduğu dolandırma tekniğidir. günümüzde saadet zinciri, titan zinciri benzetmesi de yapılır. sisteme belirli bir miktarda para ile girersiniz, size karşılığında düzenli para öder. daha çok kazanmak için basamaklı referans sistemi kullanır. arkadaşını davet et, onun kazancından kazan falan filan. lakin sisteme yatırılan para, parayı çekmediği için, günün birinde bu basamaklardan birisi, özellikle ilk girenler çıkmaya karar verince, bütün piramit yıkılıyor ve sistem çöküyor. günümüzde kendisini (bkz:hyıp) olarak tanıtan ama aslında ponzi olan çok sistem vardır. dikkatli olmak gerekir, iyi araştırmak gerekir. illa deneyeceğim diye umut bağladıysanız, 10 kazanıyorsanız 1 yatırarak denemeniz, aksi halde hiiiiç bulaşmamanız gereken sistemlerdir.
bugünlerde en güzel örneklerinden biri (bkz: çiftlik bank)'tır. bu gibi sistemler size 1x verin 10x verelim derler asla ve asla para yatırmamanız gereken sistemlerdir. böyle sistemler maksimum 1 sene son ortadan kaybolur ve ilk etapta sisteme insan çekebilmek için bir miktar ödeme yaparlar fakat ana paranızı size çektirmezler.

haklarında soruşturulma başlatılmıştır haber linki
http://www.hurriyet.com.tr/on-binlerce-uyesi-olan-ciftlik-bank-mercek-altinda-40656318
ponzi bir dolandırıcılık türüdür yukardaki yazarın dediği gibi çiftlik bank örnek olabilir.son dönemde kripto paralar üzerinde çok kullanılan bir terim ama şunu fak etmek lazım kripto para sektörüne girmek bir yatırımdır karşılığında size hiçbir zaman size kar sözü vermez.size gizlilik,mevcut paranın sabit kalacağı siz güvenliğini sağladığınız sürece kripto paranızın sabit kalacağını söyler ama size düzenli bir ödeme ya da sabit bir kar sözü vermez.bu yüzden blokchain sistemine ponzi demek hem gereksiz hem de cahilce bir yaklaşımdır.manipülasyona açık olmak ponzi demek değildir.öyle olsaydı hayatın tümü ponzi olurdu çünkü gücün olduğu her yerde manipulasyon vardır..
eyyorlamam bu kadar
çiftlikbank'a ponzi demek yanlış olur. çünkü adamlar reel yatırımlar yapmaktadır. bugün birçok yerde çiftlikleri var. ayrıca türkiye'nin birçok ilinde bayilik olarak şarküteriler açmaktadır. ponzilerde gerçek yatırım olmaz, üyelerden gelen paraları diğer üyelere dağıtırlar, üye toplamak için üye getirenlere yüksek para verirler, yani network yaparlar. tabi sonra da bir gün topuk....
ayrıca çitlikbankta network kazancı da yoktur.
iktisat alanında ponzi şeması olarak da geçen terim. bu şema oldukça akıllıca bir şekilde dolandırıcılık için kullanılan bir yöntem. yönteme göre bu şemaya ilk girenler her zaman kazanan kişiler oluyor şemaya sonlara doğru girenler ise her zaman kaybeden oluyorlar. bir dönem (bkz: mega holding) diye reklamı yapılan şirket aynı bu şemayla çalışmaktaydı. kısaca bir şirket şayet size referansınızla şirkete veya mevzubahis işe yeni katılanlar olursa siz de komisyon kazanırsınız derse kesinlikle ponzi şeması vardır demek. bir nevi parazit yaşam biçimi aslında. kesinlikle uzak durulası bir sistem.
yukarıda arkadaşın birisi çiftlikbank'a ponzi demişti. adamlar konya'da dev bir çiftlik kurmayı planlıyorlar. burada et ve süt üretimi yapacaklarmış. hatta bu çiftlik türkiye'nin 1. büyüklükte, dünyanın 11. büyüklükteki bir tesis olacakmış. şu anda bütün ulusal kanallarda reklam ve tanıtımlarına devam etmektedirler.

ytd (yatırım tavsiyesi değildir)

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler