pokemon go

90 jenerasyonun hayallerini gerçek yapmış olan oyun. artırılmış gerçeklik sistemini kullanan oyunda pokemon yakalamak, gym savaşlarına girmek ve diğer trainer'larla birleşip raid yapmak için gerçek dünyada gezmek gerekmektedir. bu yönüyle oturduğunuz yerden oynanan klasik mobil oyunlardan ayrılmaktadır.

oyunun fikir olarak öncülü için (bkz:ingress)
gundemden dusme hizi rekori kirmis oyundur. gercek bir tembel olan sahsima yatagimdan kalkip 1.5 km ilerideki pokemonu yakalatmak icin yurutmuslugu var. boyle de faydali. bazi soylentilere gore ayni ekip harry potter oyunu da gelistiriyormus. heyecanla bekliyoruz.
ilk zamanlar çıktığında öyle sükse yapmıştı ki, ben bile indirip sokaklar boyu pokemon avlamıştım, hayatımıza nasıl hızlı girdiyse öyle hızlı çıktı. yürüyüş yapma ve beden sağlığı açısından faydalıydı evet, ama belli bir süre sonra poke topuna girmeyen pokemonlar ve bazı buglar nedeniyle istasyonlardan itemlerin alınmaması sıkıntı vericiydi.
her ne kadar popülerliğini kaybetse de patladığı dönemler yapımcısı niantic'e milyonlarca dolar kazandırmış oyun. arkadaşlarla yaptığımız pokemon avı gezileri ise güzel anılar olarak kaldı. hala arkadaş grubumda oynayanlar olsaydı telefonumda tutmaya devam ederdim ancak artık eskisi gibi çekmiyor.
pokemon go bildiğiniz çizgi filminin oyun hali. başlangıçta bir pokemonla başlıyorsunuz ve siz gezdikçe daha çok pokemon yakalayabiliyorsunuz. aynı zamanda hem pokemonlarınıza seviye atlatabilir hem de dövüştürebilirsiniz.
çok hızlı yükseliş ve çok hızlı düşüş yaşamıştır. en büyük sorunlarından birisi hileyle navigasyon gezenler ve yine aynı şekilde hileyle bu sayede çok yüksek seviye pokemonlarıyla arenayı fethedenlerdir. güvenlik açıkları bulunan bu oyunun şuan popülerliğini yitirdiğini söylemeliyim.
bir anda öyle bir çıkış yaptı ki bir haftada 11 milyar kar ettirmişti. oyundaki buglar, hileler, sürekli aynı pokemonların çıkması gibi sebeplerden gözden düşüşü de aynı şekilde hızlı olmuştu. şuan çevremde pek oynayan görmüyorum. popüler olduğu dönemde dünyanın önemli bir kısmını sokağa dökmüştü.
ilk çıktığı sıralar internetten apk'sını indirip arkadaşlarla pokemon avlamaya çıkmıştık. yalnız o zamanlar arkadaşlarınla v.b. karşılaşamıyordun.(savaşamıyordun.) şimdi nasıl bilemiyorum. biz sürekli pokemon toplayıp sandık gibi şeyler açıyorduk.pokemon'u evolve etme olayı vardı bir de.hepsi oldukça güzel özelliklerdi ancak oyun kullanıcılara vaadettiğini sunamadı.
piyasaya cok hizli giren, tabiri caizse mobil oyun piyasasini alt üst eden, fakat beklenen gelisimi gösteremediği icin aniden şişen bir balon gibi patlayan oyun. insanlari elde tutmak icin gerekli yarisma motivasyonunu saglayamadi. insanlar tekduzelikten sıkıldı, galip gelme içgüdülerini tatmin edemeyince de oyunu bıraktılar. simdilerde yalnizca kemik kitlesi ve gerçek hayranları oynuyor.
düşünce olarak gayet güzel ve ilgi çekici mobil oyundu.hatta popüler olduğu dönemde insanlar deli gibi caddelerde sokaklarda pokemon avına çıkmıştı.fakat yükselişi kadar bi anda da saamn alevi gibi söndü.oyundan bu kadar çok bıkmasının insanların herşey de olduğu gibi bulunan içeriği çok çabuk tüketmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.ve oyunun kendi içinde kendi güncellememesi olmuştur.ilk çıktığı zaman nasıl herkes angry birds oynayıp bıraktıysa pokemon go yu çok geniş kitleler oynaması rağmen zamanı geldiğinde bırakmıştır.oyunun kendini tekrar etmesi ve yenilik olmasa da yapımcısına milyonlarca dolar kazandırmıştır.
telefonunuzun konumunu sürekli açık tutmanızı gerektiren kameranızı kullanan değişik bir oyun geliştirme stratejisi kullanılmış bir oyundu ,yumurtaları kırmak için kilometrelerce yürüyen insan sayısı hiç de az değildi ,yalnız sistemin en kötü yanı ise ,şehrin bazı ilçelerinde/mahallelerinde yeterince savaş alanı (arena) bulunmaması idi ,belediye otobüsüyle arenalara git gel yapmak gerçekten zor bişeydi ve sabır gerektiriyordu
  • /
  • 3

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler