pfsense

freebsd (bir unix işletim sistemi) tabanlı çalışan bir firewall yazılımıdır. kullanımı kurulumu vs ilk başta bilmeyen biraz ugrasabilir. sonuç mu muhteşem olur tüm bu ugrasmalariniz ağınızın kontrolü elinizde olunca unutulur.öyle keyif alırsınız ki ağı yönetirken bir tıkla istediğiniz siteyi engelleyip ağda kim ne yapıyor hangi siteye girip ne izliyor hepsini görebilir müdahale edebilirsiniz. kendinizi güçlü hissetmenizi sağlar. çalıştığınız kurumda varsa girdiğiniz sitelere dikkat edin çok sağlam log kaydi tutar. çalışması için öyle muhteşem bir bilgisayar gerekmez en eski bilgisayara 2 tane ethernet kartı takın 1-2 gb alan yeterli ( kendisi 250 mb civarında yer tutar ama hem hafıza rahatlasin hem log kaydi için yer ayırmak iyidir). çok uzun oldu ama kısaca kurulum indirin cd ye yükleyin 2 ethernet kartı olan pcye kurun modemden gelen kabloyu ethernet 1 e takın ethernet 2 den gelen kabloyu switch e takın ağ sizindir türkçe kaynak vardı biyerlerde ha buda sitesi https://www.pfsense.org/
şimdi şöyle düşünmek yanlış olur, eğer pfsense yoksa bir tıkla istediğiniz siteyi engelleyemez, ağda kim ne yapıyor hangi siteye girip ne izliyor göremez ve müdahele edemezsiniz.

elbette yaparsınız bunun için pfsense olmasına gerek yok. basit bir freebsd linux debian artık ne ise hepsinde tek bir komutla bunları yapmanız mümkün.

ancak komutlar size karşı user-friendly gelmeyebilir veya komutları anlamakta hangi ifadeleri ve değişkenleri hangi sırada kullanınca neler olur bunu düşünmekte zorlanabilir ve hatta neden ben düşünüyorum ki diyebilirsiniz. yani freebsd kurdum hadi ağı yönetsin yeteneğini görelim diyebilirsiniz. zaten bu hakkınız ama freebsd sizden neyi nasıl yapacağını kime nasıl davranacağını düşük dilde öğrenmek ister kısaca anlaşamazsınız. bu işe bir network mühendisini afrika'dan alıp kabile dili bilmediğiniz için anlaşamadığınızdan adama birşeyi anlatamamanıza benzer.

zaten bu olaylar da böyle gelişmiştir. önce dev dökümanlar hazırlanmış, sonra kitaplar yazılmış ancak her dile hitap etmeyince framework'lar geliştirilmiş o da yeterli olmayınca artık web tabanlı anlaşılır ve düzgün kolay pratik arayüzler geliştirilmiş hatta amaca uygun dağıtımlar elde edilmiştir.

işte pfsense budur. freebsd tabanlı kolay yönetilebilir arayüze sahip dil desteği olan bir firewall ürünüdür. freebsd kurmak kural filan yazmakla uğraşmadan arayüzü üzerinden tüm işleri halledersiniz.

yok linux olsun diyorsanız untangle de işinizi görür.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler