patreon.com

webdeki içerik üreten insanların finansal destek aldıkları ve bunun karşılığında sadece destekleyenlere özel içerikler hediye edebildikleri bir oluşum. bu sayede hem o kişi reklam gelirini umursamadan kendi çekirdek kitlesinin istediği şeyleri yapabiliyor hem de siz izleyici olarak o kişiden daha kaliteli ve düzenli içerik almış oluyorsunuz. çorbada tuzunuz oluyor özetle. ara ara "dilencilik" olarak adlandırıldığını görüyorum, bence son derece yanlış. mesela herkesin bildiği bir örnek vereyim: kurzgesagt'ın da bir patreon hesabı var. kurzgesagt dilenci mi oluyor şimdi?! youtube'un en tatlı, kaliteli ve bilgilendirici kanallarından biri, o güzel videolardan daha fazla hazırlayabilmek için patreon'dan bağış ricasında bulunmuştu. bunun nesi kötü olabilir ki?! şunu bir izleyin, öyle karar verin: https://www.youtube.com/watch?v=xrf7wizv4la

patreon'un bir diğer faydası da bağımsız veya yeni sanatçılara, eserlerini insanlara gösterip bunu yaparken de üç beş kuruş kazanç sağlama yolu açması olabilir. örneğin çizimlerini patreon vasıtasıyla insanlığa açan iyi karikatüristler biliyorum, owlturd adlı webcomic'leri çizen shen gibi. bağışlar sayesinde üretmek için daha hevesli olabilirler. tüm bunlar, ilerde güzel sonuçlar ortaya çıkarabilir. başarılı sanatçılar tanıyabiliriz. patreon'daki bu sistemin zamanla ne yöne ilerleyeceğini ben de merak ediyorum.
içerik üreticileriyle tüketicileri direkt olarak birbirine bağlayan bu tarz oluşumlar artarak devam edecektir. film, müzik gibi sanata dair üretimlerin yanısıra örneğin medya sektöründe de etkili olabiliyor patreon, bağımsız haberciliği destekliyor. biliyorsunuz dünya çapında gazeteler, internet siteleri aracılığıyla abonelik satıyor uzun süredir. türkiye'de pek olmayan bir sistem olsa da aklınıza gelebilecek tüm büyük gazete ve dergiler yapıyor. bunu yapmayan veya yapabilecek durumda olmayan medya organları da patreon aracılığıyla bağış alıyor kullanıcılarından.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler