openoffice

her ne kadar microsoft office hegemonyasında yaşasak da, son 2 aydır kullandığım uygulama. basit ve karmaşık olmayan bir uygulama üstelik herkese beleş. ürün numarası yama gibi dertlerden kurtulmak isteyenlere birebir
microsoft office programlarına hem daha kolay kurulabilen hem de tamamen ücretsiz bir alternatif. powerpoint'ten excel'e kadar tüm ms office ürünlerine alternatifi vardır. iyi ki vardır. ofis programlarını kullanabilen çok rahat alışabilir. hatta ms ile arasında bir fark hissetmezsiniz. http://openoffice.org adresinden indirebilirsiniz.
microsoft' un tekel olduğu piyasada microsoft office ne yaparsa aynısını yapan (spesifik durumlar hariç) ancak buna rağmen ne hikmetse çok az kullanıcının bildiği ve kullandığı uygulama. insanlarda ücretsiz ve ucuz olana karşı bir antipati var galiba. yaygınlaşmasını dilediğim uygulamadır
apple'ın iwork paketinin yarışmadığı office ailesinin yanına yaklaşamayan bir yazılımdır. büyük beklentileriniz yoksa işinizi görür.
microsoft un office uygulamasının bir alternatifi olarak kullanılmaktadır. ama bence office ın yerini tutmaz. sonuçta orijinaller her zaman daha iyidir.
bu önce ücretsiz ve açık kaynak idi. ancak daha sonra sanırım sun bunu aldı. sun oracle tarafından satın alınınca da tıpkı java mysql gibi oracle ürünü olmuş oldu. ama oracle iyi niyetli bir şirket alıp da kapalı kutular içinde saklamadı. hala java mysql openoffice ücretsiz ve bildiğim kadarı ile açık kaynaktır.

fakat insanlar bu durumdan hoşnut olmadı sanırım libreoffice çıkarttılar. bu durumlar hep bana saçma geliyor. nasıl ki bir insan kendini lider ilan ediyor etrafında hemen tapınıcıları toplanıyor bir lidere ihtiyaç duyup onu yoktan yere yüceltiyor iseler bilgisayar yazılım dünyasında da bu bana böyle geliyor ve çok saçma buluyorum. bir de o iyi bu kötü demezler mi delirmemek elde değil.

yoksa bugün sun solaris işletim sistemi mükemmel bir işletim sistemidir. unix linux solaris bunlar hep güzel şeyler.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler