opel corsa

alman otomotiv devi opelin b segment araci. su an e kasasiyla satista olmasina ragmen en ragbet goren kasasi d kasasi olmustur. 1,3 cdti motorla tam bir yakit cimrisiyken benzinli modellerde segmentideki diger araclardan az da olsa daha fazla yakmaktadir.
easytronic vitesi gecisleri sarsintilidir.
fiyat&performans degeri yuksek, ikinci el piyasasi her daim canlidir.
opel firmasının ürettiği b segmenti bir otomobildir.

2005 model 1.2 atmosferik benzinli easytronik vites versiyonunu 10 yıl kullandım. ikinci el alacaklar güzel bilgiler verebilirim.öncelikle şehiriçi için mükemmeldir. az yakar. küçüktür park sorunu yoktur. uzun yolda hız yapmazsanız ekonomiktir.

kötü kısımları ise vites geçişleri çok sarsar. eğer yokuşlu bir şehirde yaşıyorsanız hiç bulaşmayın. aşırı yakıt tüketir çünkü sürekli vites küçültmek zorunda kalırsınız.
2004 model 1.2 easytronic versiyonunu 2 ay önce bir arkadaşıma ilk aracı olarak kullanmak üzere aldık, arkadaşıma araba kullanmayı öğretmeye çalışırken ben de bolca kullandım, öncelikle araç çok küçük, b segmenti tabi ama günümüz b segment araçlarından daha küçük, ayrıca vitesi yokuş aşağı dururken geri vitese aldığınızda da, yokuş yukarı dururken d konumuna aldığınızda da kaçırma yapıyor. bir de bu arabaların boyalarının kronik olarak güneş yanığı sorunu varmış, sonradan bunu öğrendik.
2011 model , 1.2 easytronic , benzinli modelini kullanıyorum. olumlu ve olumsuz yanlarını sırasıyla incelemek gerekirse;

olumlu yanları; 1.2 motor olduğu için az yakıyor. ufak tefek bir araba olduğu için ( hatchback diye kısaca yazabiliriz ) şehir içinde çok rahat edersiniz. aralardan derelerden pırtıp kaçabilirsiniz. yarı otomatik vites olduğu için gereken durumlarda manuel'e alıp daha seri hareketler yapabilirsiniz. yine yarı otomatik olduğu için yoğun trafikte dur kalk yaparken çok fazla yorulmazsınız. içi dışarıdan göründüğünden daha geniştir. bunun sebebi yumurta şeklindeki tasarımıdır.

olumsuz yanları; benzin çok pahalı. yokuş kalkış desteği olmadığı için geri kaydırır. yine yokuş tırmanırken özellikle düşük hızlarda iseniz mutlaka manuele almanız gerekiyor, çünkü gücü yetmediğinde aniden vites düşürüp saçma hareketler yapabiliyor. yüksek eğimli yolları yüksek hızlarla çıkamazsınız. bolu dağını tırmanırken gaza sonuna kadara basmama rağmen 110'u geçememiştim. malum 1.2 ve atmosferik motor. çok bişe beklemeyin. orjinalinde direk mp3 çalar mevcut değil. cd çalar ve radyo var. ancak daha sonra kendiniz taktırabilirsiniz.

easytronic vites hakkında kısa bilgi vermek gerekirse; standart bir manuel şanzımana fabrikasyon olarak ilave edilmiş bir düzenekten ibarettir. yani manuel bir arabada vitesi sizin yerinize bir robot atıyor gibi düşünün. bu sebeple vites geçişlerini hissedersiniz. ama söylendiği gibi problemli bir şanzıman değildir. ya da en azından ben problem yaşamadım. ha 1.2 arabadan 1.6 performansı bekleyip, onun gibi ivmelensin, aniden öne atılsın derseniz, zırt pırt manuele alıp arabanın beyniyle oynarsanız arıza çıkarabilir. bilemiyorum.
2016 model 1.4 motoru otomatik vitesi ben de mevcut. şehiriçi 7.3 ortalamaya sahip. benzinin 5.6 tl olduğu şu günlerde asla tavsiye etmiyorum. gerçekten sınıfına göre fazla yakıyor.
opel'in b segmenti için ürettiği, üretimine 1982 yılında başlayıp halen devam ettiği, bu dönem içerisinde 5 kasa değiştiren, corsa b ve corsa c modellerini çok iyi bildiğim, günümüzde volkswagen polo, peugeot 208, toyota yaris gibi arabaların rakibi olan otomobil. ingiltere'de vauxhall corsa adı altında satılır.

1992-2000 yılları arası üretilen corsa b modeli ile 2000-2006 yılları arası üretilen corsa c modeli ülkemizde çok tutulmuştur. özellikle corsa b modeli inanılmaz sağlamdır ve dönemindeki volkswagen polo'lardan üstündür. corsa c'nin tasarımı benim çok hoşuma gider. ancak 2006 sonrası opel'in yaşadığı ekonomik sıkıntılar sebebiyle c kasadan sonraki corsalar sorunludur.

günümüzdeki güncel kasası ise çok kötü tasarlanmıştır.
opel'in b segmentindeki temsilci. fiat'dan alınan 1.3 dizel motorlu versiyonları çok ekonomiktir ve en alt dilim vergiye girer. tasarım yönü görecelidir fakat benim için idare eder. yeni modellerinde bir nebzede olsa aracın iç tarafı genişlemiştir. aracın en büyük dezavantajını donanım kıtlığı olarak görüyorum. 1982 yılından itibaren üretilmesine rağmen hiçbir zaman arka kapılarda elektrikli cam olmamıştır. 2017 modellerinin en dolu versiyonlarda bile arka camlar kolludur. b segment bir araca az denemeyecek kadar para ödeyip, arka camları açarken kol kası yapmak istemez kimse. ayrıca günümüz otomotiv sektörü içerisinde bu donanım cimriliğinin yeri yoktur.
az yakıt tüketimine sahip bir otomobil istiyorsanız ve muadillerine göre daha az sorun çıkartan ve yedek parçası görece ucuz bir alman arabasıysa istediğiniz opel corsa alabilirsiniz. sürüşü gayet zevkli ve yol tutuşu boyutlarına göre gayet iyi tabi bu arabadan bir opel astra performansı beklemeyin sınıfına göre nasıl opel astra rakiplerinden daha iyi bir yol tutuşuna sahipse bu araçta öyle. ayrıca yedek parçasını orjinal yada çıkma çok rahat ve bir alman aracına göre ucuza temin edebilirsiniz.
bayan aracı olarak bilinen bir araç olmakla birlikte ikinci elde 1 yılda fiyatını 2 ye katlayan bitcoinle yarışan otomobil. tamam araç az yakıyor küçük bayanlar için kullanışlı falan ama 98 model bir araca 22-23 istemek nedir arkadaş, parçalarıni toplasan 5 bine mal olur hepsi
2.elde abartı fiyat politikası var ama birde ekstra tutulan araç kazığı 5 bin ekliyorlar üstüne

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler