opel astra

opelin c segment arabasi. 2015 te avrupada yilin otomobili secilmistir. sedan modelleri kasanin ekstra agirligindan dolayi hatchbacke gore fazla yakmaktadir. 2007-2011 cdti motorlu hatchback astralar sinifinin en yakit cimrisi araclaridir.
2007-2013 kasasının son modeli essentia paketi ilk sahibi olduğum otomobil..şehiriçi biraz fazla yaksa da ilk olduğu için her yönüyle seviyordum arabamı...hatchback olması biraz daha kolay park yeri bulmaya yarıyordu..4 yaşında piyasanın üstünde bir fiyatla ayrıldık..ama arka silecekleri olsun, park sensörü olsun, ısıtımalı camları olsun ilk göz ağrım ve her gümüş grisi gördüğümde özlemle bakacağım..
biraz hantal ama tasarımı şık olan opel markasının sevdiğim otomobilidir kendisi.
ilk nesil astra 1991-1998 yılları arasında üretilmiş ve 4.13 milyon adet satmış. ikinci nesil astra 1998-2004 yılları arasında üretilmiş ve 3.8 milyon adet satmış. 2004 yılında üretimine başlanan güncel model ise, toplam satış rakamını 10 milyona taşımış. bu da opel kalitesinin gelişmini gösteren kalitedir.

dipnot: opel almandır değildir tartışmalarına bi son verelim artık.
opel, alman markasıdır ve sadece üretimi general motors yapar. tıpkı skoda'nın sahibi volkswagen olmasına rağmen skoda'nın hala çek cumhuriyeti markası olması gibi. kapişş.
2011 1.3 cdti dizel manuelini yakından gözlemleme, kullanma ve inceleme şansını bulduğum otomobil. kasaya 1.3 motor küçük gelmekte, özellikle klima açıkken kaldırmak için biraz debriyaj gaz yapmak gerekebiliyor. yol tutuşu gayet güzel, malzeme kalitesi ortalama, yakıt da kullandığım araba için 5.9lt/100km idi, çok büyük oranda şehir içi kullanılıyor.
sayesinde sağlamlığıyla bilinen multijet motorların ,kronik sorunları olduğunu öğrenmiş olduğum araçtır. istanbul taksicilerinin 500.000 km de tık dememiş onlarca multijet motorlu dizel albea ve linea ile geziyor oluşları ise sırf bu motorların kronik sorunlarından dolayıdır.
2004 1.6 classic modelini uzun bir süre kullandıgım alman tanķı. yenilerini bilmem ama eski kasaları hakikaten tank sıfatını hakediyor. kasasının hantallığına rağmen kedi gibiydi. en baba rampalara vurdum banamısın demedi.
opel'in c segmenti için ürettiği ve türkiye'de son 2-3 yıldır tekrar tutmaya başlayan arabasının genel adı. aslında opel astra hatchback ve opel astra sedan olarak türkiye'de yoğun olarak kullanılan iki modeli vardır.
2010 modeline sahip olduğum arabadır. şimdi alacak olanlar için iyi ve kötü yanlarını belirteyim. öncelikle arabanın 1.3cdti modeli için konuşucağız. araba 6 ileri ve konfor olarak iyi bir sürüş deneyimi yaşatıyor. ancak 1.3 olmasına rağmen araba 6.2 ve üstü yakıyor. araçta gösterge ekranı var ve herşey gözüküyor. araç dizel ve turbolu olduğundan hızlanması 2000 devirden sonra iyileşiyor. çünkü turbo devreye giriyor. kasa olaraksa bence muazzam bir araba. ancak eksisi hb 5 kapılı olsa da motor gücü bu kasa için yetersiz kalıyor. ancak binilmek için ideal bir araba. piyasası 30-40bin tl arası değişiyor. 2017 verilerine göre sözlüğe sonradan girenler şaşırmasın :)
çok sağlam bir kasası olmasına rağmen iç hacmi oldukça küçük olan (neyse ki polo kadar küçük değil) ve şehir içinde 6 ve üzeri yakan bir uzun yol aracı.
alman mühendisler bagajına da herhangi bir düğme vesaire koymamışlar, illa aracın orta panelindeki bagaj tuşuna basılarak kendi kendine açılması sağlanacak.
2010 model 1.3cdti motorunu aile arabası olarak kullanıyoruz. henüz 70k km'de. bu araç oyuncak gibi, kullanımı da çok zevkli. sport moduna alınca araba gerçekten çok keyif veriyor. alındığından beri her türlü yolda gerek agresif gerek sakin, uzun yol ve ağır trafikte kullanılmasına rağmen uzun dönemde 6.0 litre yakıyor. şu ana kadar yaşattığı tek sıkıntı radyosu oldu. onun dışında taş gibi ve satmayı hala düşünmüyoruz.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler