odnoklassniki

rus ülkelerinde bana göre facebook'tan daha fazla kullanılan sosyal ağ sitesi. sanırım her rus vatandaşının mutlaka bir odnoklassniki hesabı vardır. bu kadar tercih ediliyor olmasının nedeni rus dili olsa da kuruluşun da rusya'da olması etkilidir.

https://ok.ru/
bir takım sitelerden dizi izlenmeye çalışıldığında da karşılaşılabilecek sosyal paylaşım sitesi. yalnız inanılmaz bir veritabanı var, youtube'la yarışamasa da hatrı sayılır miktarda kaynak sunmaktadır.
film izlerken birçok yerde karşılaşılabilecek rus menşeli site.videoyu açtığımda 720 piksel açabilmek için ayrıca siteye yölendirdiği için hep canımı sıkar.halbuki eskiden vk dan açtığımız gibi direk reklam falan olmadan filmimizi izleyebilsek ne kadar minnettar olurduk.ama yapacak bişey yok video tabanı olarak çok geniş ve alternatifler arasında iyi bile sayılabilir şuanda
kiminin sosyal paylaşım sitesi, kiminin korsan video hosting sitesi.

rusya ve eski sovyet ülkeleri başta olmak üzere, rus kültüründen etkilenen bazı eski doğu bloğu ülkelerinde son derece popüler bir sosyal paylaşım sitesidir. böylesi popülerliğe sahip oldukları için canavar bant genişlikleri ve depolama kapasiteleri var. daha önemlisi "doğu" dünyasına yönelik bir site olduğu için oyunu batı kurallarıyla oynamıyorlar, farklı bir kural kitapları var. ciddi şikayet gelirse tabii ki korsan içeriği kaldırırlar ama korsan içerik için gelen trafiği, birtakım amerikalıların şikayetlerine tercih etmeleri vakidir ve hatta olağandır bile.
her filmi bulmanın mümkün olduğu ancak filmleri yükleyen arkadaşlarımız, videolara acayip isimler verdiği için bulmanın bir o kadar da zor olduğu sitedir.

genel olarak bakacak olursak filmler hızlı yüklenir. birçok kaliteye göre film bulabilirsiniz. birçok dile göre film bulabilirsiniz.
ancak kopmalar çok yaşanır. filmi izlerken bir bakarsınız video yüklenmiyor. sayfa yenilemeyle uğraşırsınız.

özel olarak bakacak olursam, benim çok işime gelmeyen bir sitedir. çünkü ben genellikle konusunu beğendiğim filmleri indirip depolayıp sonra izleyen birisiyim.
ne gibi sorunları var?
en başta kopma sorunları var. bu yeter de artar bile. videoyu indirdiğimi düşünürken, izleme aşamasına geçtiğim zaman videonun kesilerek oynadığını farkediyorum. ses senkronizasyonu bozuluyor, ekran bozulup video kitleniyor...
dahası internet download manager programıyla uyumlu bir çalışma sergilemiyor. haliyle videoları indirmek işkence oluyor.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler