nvidia

grafik birimi üreten şirket.ürettikleri kartlar oldukça kaliteli olup her seviyeye uygun kart çıkartabiliyorlar.en son çıkarttıkları grafik birimi ailesi gtx 1000 ailesidir.bu ailenin en güçlü üyesi gtx 1080ti ekran kartıdır ve 4k oyunlar için tasarlanmıştır.giriş seviyesine baktığımızda ise gtx 1050 ve gtx 1050ti ekran kartlarını görürüz.giriş seviyesi dediğime bakmayın şuanki oyunların neredeyse hepsini yüksek ayarlarda çalıştırabile kartlardır.
tek amacı maximum kar olan firma. tam bir apple çakallığı. ilk olarak oyuncular tarafından hayvan gibi beklenen oyunların, yapımcısı ile anlaşma yapar. destek veriyor, özel programla yapıyor gibi gözükür fakat tek yaptığı iş çıkacak olan oyunun amd ekran kartlarıyla uyumlu çalışmamasını sağlamaktır. sonra oyunun introsuna yapıştırırlar şatafatlı nvidia yazısını, oyuncularda vay anasını pahalı aldık ama bak nvdia nası destek veriyor oyunlara der. aslında yapılan göz boyamadan başka bişi değildir arkadaşlar. o kadar uçuk fiyatı haketmeyen kartları yüksek fiyattan satarlar sonra.

harbiden çok pahalı. paranıza yazık.
etherium kasacak arkadaşları (bkz:etherium mining)) üzecek olan ekran kartıdır.forumlarda 15 h/s leri bile zor gördüğü söyleniyor, ancak ekran kartı görevini çok iyi görüyor oyun grafikleri yağ gibi akıp gidiyor ekranınızda orası ayrı :)
işlemci dünyasının intel'i, telefon dünyasının apple'ı gibidir. evet piyasada şu an rakibi yoktur ve dolayısıyla fiyatları yüksektir. ama ürünü satın aldıktan sonra (hele ki amd'den geçiş yaptıysanız) parasının her kuruşunu sonuna kadar hak ettiğini size gösterir.

şu an için bırakın 4k'yı 1080p'ye bile yeni yeni geçişler tamamlanmış dolayısıyla çoklu monitör kullanmayacaksanız bir gtx970 bile işinizi fazlasıyla görür. zaten dolar fiyatları uçmuş, bütün elektronik parçalar 2 sene öncesinden çok daha uçuk rakamlara satılıyor. dolayısıyla yeni bir masaüstü pc topluyorsanız paranız olsa bile hiç öyle en son modelini alayım ömürlük kullanayım diye düşünmeyin. çünkü aldığınız ürünün teknolojisi en geç 2 sene sonra eskiyecek.
nvdia 660ti sahibiyim bugüne kadar hiçbir sorum çıkarmadı.tasarım ve oyun amaçlı kullandığım kartı bir ara sli olarak kullanmaya karar verdim fakat aradığım hiçbir mağazada bulamadım.tüm stoklar erimişti.şuan 1070 ve 1080 ideal kartlar fakat fiyatlardan ötürü pek cesaret edemiyorum.umarım bir an önce fiyatları düşer.
nvidia ürünleri biraz pahalı olsa da paranızın tam karşılığını verir.size sorun çıkarmaz gerekli güncelleme ve desteği sağlar.güvenle kullanabilirsiniz.
tartışmasız en iyi masaüstü ekran kartlarını üreten firma. ancak fiyat politikası çok agresif. bunun nedeni kendini vazgeçilmez olarak görmesi. amd ucuz kartlar üretmese nvidia iyice uçup gidecekti. neyseki amd'nin son hamleleri nividia'yı biraz daha ucuz kartlar üretmeye zorladı.

bunları geçecek olursak, 2012 yılıdn aldığım bir gtx560 ti ekran kartını hala kullanmaktayım. hala bazı oyunları ultra ayarlarda açabiliyorum ancak bazılarını artık en düşük ayarlarda oynamak zorunda kalıyorum. 7 yıllık bir kart için bence bu kabul edilebilir bir durum. eğer nividia alacaksanız sizi yarı yolda bırakmaz merak etmeyin. fiyat konusundaysa malesef biraz pahalı.
amd ve intelin gpu çalışmalarında işbirliklerini açıkladıktan hemen ardından yeni nesil ekran kartı mimarisinden bahsetmesi gelecekte sağlam rekabet olacağına işaret olarak anlayabiliriz.
2000'lerin başlarında 3dfx ve voodoo serisi kartları topu atınca, o döneme kadar çok çetin geçen ekran kartı savaşlarında son ayakta kalan nvidia ve yeni geforce serisiydi. o dönemde, kimsenin beklemediği bir anda, ati diye bir firma çıkıp radeon'u dünyaya tanıtmasaydı o günlerde bitecekti belki de ekran kartı savaşı ve tekelleşecekti piyasa. onun yerine savaş uzayarak en azından 2000'lerin sonlarına kadar geldi.

fakat yaklaşık 10 yıldır nvidia ekran kartları piyasasının tartışmasız lideri. tıpkı intel'in yine aşağı yukarı aynı süreyi bulan i serisiyle yarattığı hükümdarlık gibi. artık bunu kimse tartışmıyor bile. amd her seferinde "bu sefer performans liderliğini alacağız" diye açıklamalarla çıktığı yolda maliyetleri kısıp fiyat/performans oranı yüksek orta sınıf kartlarla piyasaya tutunuyor anca. kriptopara mining algoritmaları amd kartlarda daha iyi performans vermeseydi belki de dibe vuracaktı amd ekran kartı satışları.

nvidia bu sırada da boş durmayıp bir devrim daha yarattı. 10 serisi geforce'lar hem performanslarıyla hem de teknolojileriyle 60 fps 4k oyunculuk devrini başlattı pc'lerde. görünen o ki nvidia uzun süre bu sektörde zirveyi temsil etmeye devam edecek.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler