nvidia pascal mimarisi

özellikle ekran kartı seçiminde dikkat edilmesi gereken, nvidia'nın 2016 yılında, geforce 10 serisi ile piyasaya yaydığı yeni ekran kartı / grafik işlemcisi mimarisi. bilgisayar toplayan arkadaşlara ısrarla üzerine basa basa bu mimariye dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyorum. "abi gtx980, gtx 1060' dan daha iyi gözüküyor" demeyin. şimdilik öyle gözüküyor fakat artık özellikle nvidia destekli oyunlar tamamen yeni mimari kartlara göre optimize ediliyor.

tabi ki bir çok yeni yazılım ile destekleniyor bu mimari fakat her zaman olduğu gibi yine en önemli değişim, transistör boyutu ve sayısı. bu kartlar, cihazlar neden ısınıyor? çünkü içerisinde olan biten şeyler, bütün bit işlemleri, mantıksal işlemlerin hepsi elektrik sinyalleri ile gerçekleşiyor. klasik bilgi overclock dediğiniz şey aslında cihaza verdiğiniz elektrik yükünü arttırmak. daha fazla elektrik, daha fazla işlem.

e maxwell (eski mimari) gtx980, 160w gereksinime sahipken, çok daha iyi performans veren gtx 1070, 150w güçe ihtiyaç duyuyor. aradaki performans farkı neredeyse %30. işte bu yeni mimarinin büyüsü. eski mimaride transistör boyutu 28nm, yeni mimaride 16nm. en basit tabiri ile kullanılan yük çok daha az direnç ile karşılaşıyor. yük kaybı azalıyor ( ve tabi ısınma da), işlem oranı artıyor. bu da yetmiyor eskisine göre transistör sayısı neredeyse 2 katına çıkartılıyor, e işlem gücü de tabi bu denli yükseliyor.

boyutlar küçüldü, işlem/ enerji oranı arttı. bu da çok önemli bir artıyı daha bizlere sundu. artık eskisi gibi kartların mobil versiyonlarının performansları yerlerde değil. kartın mobil ile desktop versiyonu arasındaki performans farkı %5-10'lara kadar indi. eski mimari masaüstü platformda örneğin 80fps aldığımız oyunu, aynı kartların mobile versiyonları ile ancak 50fps civarlarında oynayabiliyorduk. artık bu fark maksimum 5-10fps derecesine kadar düşürülmüş durumda. tabi yeni moda olan u tipi işlemcilere dikkat. ekran kartı problemi mobilde çözüldü derken bu sefer de bu u tipi dandik işlemcileri ortaya çıkartmaya başladılar...

bu mimari ile kartlar tamamen yeni yazılımlar ile de desteklenince vr teknolojisi için hazır, oyun yapımcılarının optimize işlemlerinde baz alacakları kaliteli ekran kartları ortaya çıkıyor. yüzde 5'lik performans farklı adına gidip maxwell mimarisi kartları almayın. pascal candır.

zamanınız varsa hatta bu aralar kart almayın çünkü volta mimarisi geliyor. ne olur ne olmaz bekleminizi tavsiye ederim.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler