numbeo.com

belki de son zamanlarda en çok kullandığım web sitesi olan numbeo.com dünya üzerindeki büyük şehirlerin yaşam indekslerini hayat pahalılığını karşılaştırma imkanı veren bir sitedir.

1 kilo muzdan, tenis kortu ücretine, aylık internet giderinden wv golf arabaya, 1 kilo kıymadan kot pantolona, aylık kiralardan bigmac menü fiyatlarına kadar bir çok değişkeni karşılaştırarak seçtiğiniz şehirlerdeki hayat pahalılığını ve yaşanılabilirlik düzeylerini gösteren muazzam bir sitedir.

bir gün buralardan kaçıp giderken gideceğim yeri numbeo.com'dan seçeceğim.
numbeo'yla ilgili güzel bir özellik şu, bir şehirde hayatta kalmanın fiyatı değil, belirli bir hayat standardının fiyatlandırması yapıyor. yani nelerin fiyatlarının verildiğine dikkat ederek okursanız, belli bir kalitenin üstünde bir yaşamın bedelini karşılaştırıyorsunuz. bunlardan hangi ürünleri alacağınızı, veya ne kadarlık alacağınız sizin kişisel zevkinize ve yaşam tarzınıza bakıyor tabii. numbeo'da bu ekle-çıkar özelliği yok maalesef, ya da ben bulamadım. manuel olarak yapmanız gerekiyor.

her şehrin sayfasında, alt kısımda yorumlar bölümü de var, buradan daha spesifik sorular, veya listede olmayan kalemler hakkında bilgi alabiliyorsunuz. küçük şehirlerin sayfasında böyle bir ortam yok ama örneğin bir istanbul'un sayfasında bolca yorum var ve daha iyi fikir sahibi olabiliyorsunuz.

sitede tüketim fiyatları dışında emlak fiyatları, suç oranları, sağlık, çevre kirliliği, trafik, hayat kalitesi ve seyahat kategorilerinde de şehirler hakkında istatistikler yayınlanıyor. bunların tüketim fiyatları kadar isabetli olmasına ise imkan yok çünkü çok az kişi kullanıyor, bu yüzden de hem belirlenme hem de doğrulanma açısından daha az güvenilir sonuçlar ortaya çıkıyor.
yurt dışına çıkarken kullanılabilecek güzel bir siteye benziyor. bu site sayesinde gittiğiniz ülke hakkında, insanları hakkında pek çok bilgi sahibi olabilirsiniz. benim gibi yurt dışı hayalleriniz varsa gitmeden önce bakmak için siteyi bir yerlere kayıt edin derim.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler