nokia

bir zamanların efsane telefon markası..80sonu 90 başı çocukluklarını yaşayan herkesin ilk ya da bir sonraki telefonudur muhtemelen..2000lerin ortalarından itibaren nerdeyse her gün yeni model çıkıyor gibiydi..ne zaman çarşıda dolansam ilk kez gözüme çarpan modeller oluyordu..iphone ile başlayan dokunmatik ekranlı akıllı telefon dönemine sonradan ucundan yetişerek pastadan az da olsa pay kapmasına rağmen eski popülaritesinden eser kalmamış durumdadır..
lordi isimli eurovision şampiyonu müzik grubuyla birlikte finlandiya'dan çıkan yegane şeydi bu rezil marka. o kadar sinir olurum bu telefona ki, basit bir yazılım güncellemesi ile getirilebilecek özellikler için yeni telefon çıkarıp satardılar. millet de alırdı. tıpkı sergey bubka'nın rekorları santim santim kırması gibi bunlar da telefonları teker teker çıkarır satardı.

bir de club nokia diye bir zamazingoları vardı bunların. ne işe yaradığını 14 yıldır düşünürüm.
bir zamanlar telefon sektöründe lider olsada günümüzde bu liderliğini başka markalara kaptırdı.ama şu son dönemde çıkardığı nokia 3,nokia 8 gibi cihazlarla onlarda akıllı telefon sektörüne sağlam girdiler.ülkemizde özellikle yaşlı kesimin nokia'ya ilgisi var.zamanında çıkardığı sağlam telefonlarla büyük güven toplamışlardı çünkü.eğer bir ivme yakalayabilirlerse ve reklamlarını iyi yaparlarsa eski günlerine dönmesi ihtimal dahilinde.
2000 li yılların başlarında annem tarafından kullanılan 3310 modelini üreten telefon markası. o zamanlar için marka algısı: sağlamlık ve kalitedir. günümüzde bu marka algısını yitirmiştir. nostalji için aynı modeli yenileyip tekrar üretime sormuşlardır. markanın son yıllardaki kaybedişi akıllı telefonlar trenini yakalayamasındandır.

 resim
maalesef ki apple ve samsung'un çok gerisinde kalmışlar, bu iki firma bulundukları çizgide devam ettikçe bir daha telefon piyasasındaki yerini elde edemeyecek olan şirkettir. özellikle yazılımsal olarak teknolojik gelişmeleri uzaktan takip etmiş olmaları, samsung android, apple ios a geçtiğinde hala saçma saçma smybian ile diretmeleri vb. nokia'nın kendi ayağına sıktığı an olmuştur. 2000'lerde ne kadar popüler ve tercih edilen bir marka ise, 2010 senesi sonrası apple ve samsung o konuma gelmiş, nokia adeta kaybolmuştur.

bu saatten sonra apple ve samsung varken nokia almak için bir sebep maalesef ki yoktur.
nokia diyince aklımıza 3310 gelmekle beraber aslında markanın özeti de o telefondur.eskiden sağlamdı sağlamlığın dışında telefonları her anlamda diğer markaların önündeydi.kaydırmalı telefonu,dokunmatik telefonu onunla tanıdık fakat kendini geliştiremedi.samsung kendini yeniledi iphone sağlam giriş yaptı lg de kendini bi şekilde piyasaya sokunca nokia çağın gerisine düşerek kendine yazık etti
yıl 1999 2000 filan olması lazım . o zamanki teknoloji harikası olan 3210 piyasaya çıkmıştı.
şimdi neyin teknolojisi diyeceksiniz normal olarak. ilk antensiz ve cebe giren şık telefonlardan biriydi. sonradan 3310 çıkınca façası biraz bozuldu ama güzeldi velhasıl. vay bee :(
symbian işletim sistemi sonrası yaşadığı çöküşü halen kurtaramamış markadır. oysa zamanının efsaneleri arasındaydı. hele ki şu an modelini hatırlamadığım business class kapaklı bir modeli vardı ki şu an bile o tasarım kadar ilgimi çeken bir telefon yoktur
kurucusu fredik idestam ve leo mecheclin dir. kuruluş tarihi ise 1865 tir evet yanlış duymadınız 1865. ana merkezi finlandiya olup telekomünikasyon, internet, bilgisayar programcılığı alanlarında yer almaktadır. ülkemizde telefon alanında tanınan nokia 3310 gibi modellerle tarihe geçmiş bir nevi yüreklere taht kurmuştur. ancak apple ın atağından sonra çıkardığı symbian işletim sistemli telefonlar ve windows phone telefonları ona eski yerini kazandırmamış aksine durumu daha da kötüleştirmiştir. şu anda alcatel ile ortaklık içerisinde bulunan nokia android telefonlarıyla geri dönmüş ve eski kalitesini konuşturmaya başlamıştır ancak diğer markaların satışlarına ulaşması zor gözükmektedir.
site link: https://www.nokia.com/
tam bir "ne oldum deme, ne olacağım de" hikayesidir.

zirvede olduğu dönem telefon pazarında öyle büyük bir dominasyon kurmuştur ki, zirveden ineceğine kimse ihtimal bile vermemeye başlamıştır. üstelik bu zirve dönemi, 90'ların sonuna kadar dayanmaktadır. efsane nokia 3310'un iki önceki modeli olan 3110'la başlamıştır diyebiliriz. 2000'lerin sonuna kadar da zirvede kaldığını varsayarsak, 10 yıldan uzun süren bir hanedan.

aslında yanlış tercihlerin ve inatların uğruna bittiğini düşünürsek, kendi kendini bitirdiğini söylemek de yanlış olmaz.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler