nokia 6600

nokia 66xx serisinin ilk telefonudur. nokia vga kamera kullanılmıştır. ekranı lcd teknolojisine sahip olmakla beraber, kamerası 0.3 mp'dir.
symbian işletim sistemine sahip efsane telefon. kullanıldığı dönemi düşünürsek görece ileri teknoloji diyebiliriz. 5-6 yıl kadar kullandım. tek olumsuz özelliği joystickinin erken yıpranması. gerçi erken dediğime bakmayın şimdiki telefonları düşününce evladiyelik diyebiliriz. velhasıl ilk fırsatta nostalji olsun diye temizinden bulup kullanmayı düşünüyorum.
nokia efsanesi denince 3310 dışında akıllara gelen bir diğer telefon. 2003 yılında piyasaya sürülmüştü ve piyasanın açık ara en iyisiydi. vga kamera, hafıza, program yükleme gibi özellikleri vardı. bu modele özel virüsler yazılmıştı. dönemin şartlarına göre pahalıydı ama akıllı telefonların babası denebilir.
armutvari şekilli tasarımıyla göz dolduran efsane telefon. aynı zamanda bir neslin telefonda multimedya içeriğiyle tanışmasına vesile olmuş, özellikle gençlerin mobil video tüketimini ciddi anlamda arttırmıştır.
tasarımını çok sevdiğim şişman telefon, joystick ile oynaması da ayrı bir keyifliydi, kendini efsanelerin arasına yazdırmıştır.symbian os 7 ile piyasaya çıkmıştır.kızılötesi vardır.kızılötesi sayesinde birçok şey yapabilirsiniz.(zamanında bir sürü oyun atmıştım.) ayrıca 104 mhz lik 32 bitlik bir işlemciye sahiptir.
akıllı telefonların günümüzde ki seviyelerine nokia 6600'ın zemin hazırladığını düşünüyorum.
2.2 ekran boyutundaydı.
2. elleri hala piyasa bulunmaktadır.
1000 mah batarya ise günümüz telefonlarındaki şarj harcama potansiyeli göz önünde bulundurulunca iyi sayılmalıdır.
bu telefonu döneminde ayrı kılan özelliği içerisine program yüklüyor olabilmemizdi. eset nod32 yükleyen arkadaşım vardı. babamdan o kadar istememe rağmen sağolsun bana 1100 almıştı.
hiçbir zaman sahip olamadığım, içimde ukte kalan, dünyanın en güzel symbian işletim sistemine sahip telefonu. tasarımının güzelliği dışında kamerası ve zamanına göre iyi olan kamera efektleri ile farklı bir telefondu. 3310 kadar meşhur olamasa da gönlümüzün kralıdır kendisi.
lise yıllarında "taşınabilir cihazdan video izleme deneyimini" bizlere ilk kez yaşatan ilklerin telefonu.

o yıllarda, sınıfın arkasında kümeleşmiş ve kahkahalar atıp garip sesler çıkaran 8-10 kişilik liseli ergen grubu varsa, bilirdik ki orada bir yerlerde bir 6600 var.
9 saniye video çekebilen 11 saniye çekince sevindiren telefon modelidir.o efsane joistiğini unutursak kalbimiz kurusun.telefonlara +18 içerikler bu telefonla beraber girmeye başlamıştır.
nokianın değil telefonların hatta 2000 li yılların efsane telefonu olarak kayda geçmesi sanırım abartı olmaz.internet üzerinden indirilen piksel piksel symbian oyunlar duvar kağıtları 9sn lik videolar bluetooth üzerinden dosya paylaşımı bu telefon modelinde gelmiştir.telefonlar için bir milattır.iphone ilk çıktığında ne kadar sükse yapmışsa 6600 modeli ilk çıktığında o kadar sükse yapmıştır.

ele oturan tasarımı o dönemin büyük ekranı ve diğer özellikleriyle ilk çıktığında elinde olanları baya bir popüler yapmıştır.şuan iphone x bile alsanız insanların sizi o kadar ilgiyle izleyeceklerini sanmıyorum :)
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler