nokia 5800 xpressmusic

annem ile tanıdığım nokia şirketinin müzik temalı telefon modeli.

8 yıllık telefon 2009-2013'e kadar annem kullanmıştı. o dönemden bu zaman kadar 2 defa 5 ay aralık haricinde ben. telefon çıktığı zamanın şartına göre fiyatının üzerini haketmeyişi ile en iyisiydi. ama bazen donması vardı, tasarımı eh işte ama çok kalın ve ağırdı.
arka kamerası için iyi denebilirdi, ön kamerası zaten adam akıllı çekemediği için olmasa daha iyi olurmuş. gerek yoktu bence.

dipnot:bu telefon reyiz 2010 da bounce oynadığımı bilirim bu telefonla.
dokunmatik değilde basmatik olarak tabir edilen nokianın dokunmatik telefonu.ısıya duyarlı panel yerine fiziksel basınca dokunmatik panel kullanıldığından biraz daha sert dokunarak kullanılan telefon.nokia android pazarına girmemekte diretmiş ve kendi sonunu hazırlayarak iflas etti.halbuki bu telefona o dönemki android versiyonunu yüklese o donmaların hiçbiri olmayacak ve nokia daha fazla büyüyecekti.cep telefonu olarak en güvenilir marka olan nokianın çıkardığı 5800 çok güzel bir müzik dinleme kalitesi sunmuştu ama sistemin donması insanları çileden çıkarmış ve android telefon almaya itmişti.yine de o dönem insanlar 5800 ı ısrarla almış uzun bir dönem kullanmış ve ardından android telefonlara yönelmiştir.
belli bir popülerliğe ulaşabilmiş son nokia telefonudur. fiyat-performans açısından ideal bir tercihti önemli bir süre boyunca. basmatik olmasını da sorun etmiyordu insanlar çünkü konsept yeniydi zaten ve ekrana basılıyor olması bile yeterince iyiydi.

dokunmatiği düzeltilse, tasarımı biraz daha modernleştirilerek devam ettirilebilecek, seriye dönüştürülebilecek bir telefondu aslında, o kitleyi yakalamıştı. ancak symbian işletim sistemiyle birlikte bu telefon da tarihe karıştı.
ablamda vardı bu telefondan o zamanlar bende anycool diye çin malı bir telefon var. çok özeniyordum ablama. kullanılabilirliği gerçekten güzeldi. ama o dönem bu telefonların bir hatası ortaya çıkmıştı beyaz ekran hatası. çok karanlık dönemdi. ama bence şimdiki dokunmatik telefonların atası budur.
8 yıllık telefon 2009-2013 e kadar annem kullanmıştı. o dönemden bu zaman kadar 2 defa 5 ay aralık haricinde ben. telefon çıktığı zamanın şartına göre fiyatının üzerini haketmeyişi ile en iyisiydi. ama bazen donması kötü o da olabilir tasarımı çok kötü çok kalın ve ağır. arka kamerası iyi ön zaten foto adamakıllı çekemediği için olmasa iyi olurmuş. yorumu geç yazıyorum ama bu telefon reyiz 2010 da bounce oynadığımı bilirim bu telefonla
symbian işletim sisteminin varabileceği en üst noktaydı. ancak ne yazık ki devir google'ın devri olmaya başlamıştı ve nokia treni kaçırmış bulundu. sony ericsson'un karşısında tutunamadığı, siemens'in alt sıralardaki vasat takım olarak kaldığı bir dönemde samsung e250'yle başlayan piyasada yer edinme hareketiyle nokia'nın karşısında durmaya çalışsa da rakipsiz liderdi nokia. ipod touch'la başlayan dokunmatik çılgınlık, iphone'lar parmak izlerini topluyormuş korkusuyla yeterince büyüyememişken aslında tek rakibi kurumsala hitap eden blackberry'di. ancak nokia android'in yükselişini göremedi ve symbian'la karşısında durmaya çalıştı. andorid hem tüm markaları çok hızlı sardı hemde google kısa zamanda nexus'la cihaz işine de el attı. sonuç nokia bu telefonla tutunamamış ve sonun başlangıcı olmuştur.
dokunmatik olduğu iddia edilen, ama dokunmak yerine illa ki ekrana baskı uyguladığınız, dolayısıyla basmatik olan telefondur. nokia'nın her telefonu gibi sağlamdır ama özellikleri açısından bugünün en dandik android telefonuyla yarışamaz.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler