napster

kazaa, morpheus, emule ve limewire'dan önce internetten müzik indirebilmemizi sağlamış olan, başta metallica olmak üzere büyük müzisyenlerin tepkisini çekmiş, inanılmaz tazminatlara mahkum olmuş ve topu atmış ama müzik piyasasını kökten değiştirmiş olan p2p programı. bir dönemin efsanesi.

bir bilişim hukukçusu olarak şahsımı da ikilemde bırakmış bir programdı kendisi. bir taraftan buradan mp3 indirmenin aslında kaset-cd değiş tokuş etmekten bir farkı olmadığını düşünsem de diğer taraftan fikri mülkiyet aklıma geliyor. halen ikileme sokuyor insanı şuncacık program.
korsan müzik indirme olayını adeta meşhur eden, sıradan vatandaşı bundan haberdar eden program.

metallica'nın başını çektiği büyük bir blok kendilerine hukuk savaşı açmış ve savaştan galip ayrılmıştı. bu olay korsan müzik indirme furyasını tabii ki durdurmasa da internet üstünden ücretli müzik satışının başlangıcına önayak olmuştu. sonunda günümüzde kullandığımız aylık abonelik ve/veya reklam gelirleriyle çalışan sınırsız müzik platformlarıyla sanatçı ve kullanıcı arasında orta yol bulunmuş oldu.
kendini feda edip dünyayı değiştiren kahraman program. metallica davası olmasa belki işler daha farklı olabilirdi. bu kadar hızlı yayılıp alternatifleri çıkmazdı. ama bazı şeylerin, özellikle teknolojinin önünü öyle mahkemeyle, davayla falan kesemezsiniz. teknolojinin tek rakibi, kendinden daha iyi olandır.

albümleri olan bir sanatçı olsam aynı şekilde düşünür müydüm? bilemiyorum. o gözle bakmak pek kolay değil. acaba sanatım daha fazla insana ulaşsın diye müsade mi ederdim yoksa o kadar uğraşıp didinip piyasaya çıkardığım şarkılarımın beleş yayılmasına çok mu kızardım?

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler