mvc

açılımı model-view-controller olan çok katmanlı bir yazılım şablonu. genel olarak çalışma şekli:

kullanıcı view üzerinden modeli controller'a gönderir. controller modeli alır, manipüle eder, işlemleri yapar, tekrar view üzerinden modeli kullanıcıya sunar. döngü kabaca bu şekilde devam eder.

özellikle c#, asp.net, web forms üzerinden büyük projeler ile uğraşanlar bilirler, frontend kardeşimiz bizlere html kodlarını gönderdiğinde bunları asp' ye çevirmek gibi bir dert vardır. işte bu güzel şablon size ( razor view engine sayesinde ) html içerisine c# kodlarını gömüp, önyüze gönderdiğiniz modeli, yine bir nevi önyüz kodları içerisine patır patır basma imkanı sağlıyor. yani yine kabaca anlatacak olursak html select elemanı içerisine optionlarınızı bildiğiniz "for" döngüsü içinde bastırıp kullanıcıya sunabiliyorsunuz.

e ne işe yarıyor bu? benim için en önemlisi güzel frontendçimizden gelen kodlara hiç dokunmadan, uğraşmadan, responsive yapıyı bozmadan, hatta bunları düşünmeden verileri html'e bastırmak inanılmaz kolay. html üzerinde tam kontrolünüz var.

mimari katmanlı, parçalı olduğu için sizi ısrarla projeyi parçalamaya zorluyor. proje başında ağlasanız da sonunda dua ediyorsunuz. üstelik büyük projelerde, view kısmını ver osman'a, modeli ver nuri'ye, controllerı ver emine'ye. sonra birleştir. iş bölümü candır.

ha küçük projeler için gereksizdir. bas web form geç ama büyük projelerde mvc'ye alışmışsanız, web form artık kabusunuz olur.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler