ms-dos

micrrosoft tarafından geliştirilen dos sistemi 1980 yıllarında en yaygın işletim sistemiydi ancak yerini şu an windows a bırakmıştır. piyasaya 1981 de çıkmış olup 2000 deyani milenyum da sonlandırılmıştır. en son sürümü 1994 te çkan 6.22 dir.
uzun yıllar boyunca özellikle windows 95'de belirgin olarak microsoft'un windows serisi işletim sistemlerini desteklemiş olan sistemdir öyle ki ms dos olmadan windows 95 hatalarıyla mücadele etmek hatta format aymak dahi inkansızdır.
açılımı microsoft disk operating system olan ve uzunca yıllar windows'un arkasında çalışan bir işletim sistemi. windows 3.1'den sonra oldukça görselleşen windows'un arka planına atılan ms-dos aslında ön taraftaki görselliğin yükünü taşıyordu. diğer entrylerde de bahsedildiği gibi örneğin diskinizi formatlamak için ms-dos'a ulaşmalıydınız. win xp ile artık ms-dos'la olan bağını koparmaya başlayan windows, son çıkan 10 sürümünde bir legacy özellik olarak ms-dos konsoluna erişim sağlamaktadır fakat bu konsol çok da işlevsel değildir.
microsoft'un geliştirdiği işletim sistemi.açılımı disk operating system'dir.guı (kullanıcı arayüzü) ye sahip değildir.(yani görsellikten uzaktır.) komutlarla çalışır ve işlemlerinizi komutlarla yapmanızı sağlardı.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler