metacritic

bir çoğumuz film ya da dizi izlerken ilk olarak ımdb'ye başvururuz. bu gayet normal fakat ımdb puanları kullanıcı ortalamalarına göre alındığından oldukça subjektif puanlardır. bu konuda daha sağlıklı bir seçenek var. konularının uzmanı eleştirmenlerin puanlarının ortalamasını alan metacritic. metacritic oyundan, müziğe, filmden, dizilere kadar bir çok kategoride değerlendirme yapan bir platform. ilgilileri zaten muhakkak biliyordur fakat bilmeyenler için de çok iyi bir kıstas olabilir.

özellikle film ve dizi konusunda bunu kendiniz deneyerek görebilirsiniz. daha iyi bir karşılaştırma olacaktır. belki dikkatinizi çekmiştir metascore puanlarına ımdb'de sayfalarında yer veriyor. herhangi bir filmin ya da dizinin sayfasını açtığınızda bunu rahatlıkla görebilirsiniz. metascore'un 10 puan üzerinden yapılan değerlendirme sisteminde 7 ve üzerindeki hiç bir yapımın beni üzmediğini söyleyebilirim.

daha fazla detay için http://www.metacritic.com/ metacritic'in kendi sitesine de bakabilirsiniz. (bu yazıyı tanıtmak için steemit'e de yazmıştım)
sinema, müzik, dizi ve oyunlar hakkında eleştiri yazıları ve puanlamalar bulabileceğiniz film ve dizi konusunda imdb ile entegre çalışan bir eleştiri sitesi. yani herhangi bir filmin metacritic puanını da imdb sayfasında imdb puanının yanında görebilirsiniz. çoğu zaman filmlere verdikleri notlar imdb puanlarından daha tutarlı olabiliyor bunun yanında gerçekten kaliteli içeriklere ve uzman puanlamalarına sahip bir platform. site içerisinde film puanlamalarının yanında yazılmış eleştiri yazıları, analizler, yorumlar gibi bilgilere de ulaşabilmek mümkün. aynı zamanda sadece sinema tekelinde eleştiri yazıları yazmadan pitchfork gibi müizk albümlerine, dizilere ve video oyunlarına da rating ve eleştiri vermektedirler. hem ana akım hem de daha bağımsız yapımlar için oldukça tutarlı yorum ve puanlamaları görebilirsiniz. kısacası takip edilesi kaliteli içeriklerin bulunduğu bir kaynak.
film puanlarını çok kıt bulduğum site. imdb gibi normal seyircilerin puanlamasından oluşan bir siteyle kıyaslamak ne kadar doğru bilmiyorum ama imdb'de 6-7 civarı alan filmler "öylesine izlemelik" gibi bir statüde benim gözümde mesela. çoğumuz için de öyledir, arkadaşlarla evde otururken iş olsun derken açılıp izlenir. bu tarz filmler metacritic'te yerin dibine geçer mesela.

bundan çıkardığım sonuç metacritic eleştirilerinin olaya daha ciddi bir perspektiften bakarak yapıldığı yönünde. ezcümle sinema konusunda daha ciddi insanlar için imdb'den daha iyi bir alternatif metacritic.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler