medieval 2 total war

çıktığı günden beri üstüne rakip tanımadığım bir oyun. çıkalı 11 yıl olmuş bu arada. detaylı olmakla gerçekçilik arasındaki ideal noktada oturan oyun o dönem için müthiş, şimdi için de çok kötü sayılmayacak grafiklere sahip.

meydan muharebelerinin, fetihlerin, avrupa haritasında at koşturmanın en zevkli olduğu dönem orta çağ bence. hele işin içinde bizim ülke de olunca bir kat daha artıyor olayın zevki. o yüzden bu oyunu geçecek bir oyun olursa, o da medieval 3 total war olur diyor ve sözü yapımcılara bırakıyorum.
total war serisinin en başarılısı olduğunu düşündüğüm oyundur. her ne kadar grafik, detay ve gerçekçilik konusunda çok ileriye giden oyunlar çıksa da bu seriden, gerçekçilikten ziyade oynanabilirliği daha ön planda tutan benim için bir numaradır.

oyunu özetlemek gerekirse, verilen 5 ülkeden birisini seçerek oyuna orta çağ avrupa'sında başlarsınız. daha sonra mali ve askeri kaynaklarınızı doğru yöneterek ve doğru diplomasilerle etrafınızdaki şehirleri ve ülkeleri fethetmeyi amaçlarsınız. daha önce oynadığınız bir oyunda tamamen fethederek haritadan sildiğiniz bir ülke varsa, daha sonraki oyunlarda oyuna o ülke olarak da başlayabilirsiniz. bunu beklemek istemeyenler için oyun dosyalarını değiştirerek oyunu kurduğunuz andan itibaren her ülkeyi seçebileceğiniz şekilde başlamanın yolları da vardır ve google'da basit bir aramayla bulunabilir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler