mazda

30 ocak 1920 tarihinde kurulan japonya menşeli otomobil markası. 2015 yılında dünyanın en büyük 15. otomobil üreticisi olmuşturlar.

dönem dönem türkiye'de popüler olmuş, popülerliği bittikten sonra bir daha popüler olana kadar hiç ortada görünmeyen, ilginç bir otomobil markasıdır kendileri.

ülkemizde mazda 323, mazda 626, mazda rx serisi ve mazda 3 gibi arabalarla bilinir.
her şeyden önce sağlam, sorunsuz, kolay kolay arıza yapmayan marka olarak bilinir ve doğrudur da, hem suv hem de sedan tasarımlarını çok başarılı buluyorum ancak fiyatları da premium seviyesinde.
ilk aracım 1993 model mazda 323'tü. o yılın teknolojisini düşündüğümüzde elektrikli yan aynalarının olması bence efsane bir olaydı. sürüş olarak ise ilginç bir şekilde spor arabanın içinde hissettirirdi. koltuklarındaki delikli baş yaslama yastığı ise iç dizaynındaki efsane karakteriydi. motor gücünden bahsetmiyorum bile.
maalesef türkiye'deki pazarlama anlayışı faciadır. yıllar yılı rakipleri türkiye'nin milli araba motoru olan 1.6 dizel otomatik getirirken, bu adamlar 2.0 benzinli araba getirdiler. satış rakamlarına bakarsanız mesela bir mazda 6'nın yılda iki basamaklı rakamları geçtiğini göremezsiniz.

gelmiş geçmiş en güzel arabalardan biri olan 323 hb ve 1990 kasa mazda 6'dan sonra miata vardır benim için. onun dışında günümüz modellerinden mazda 3 hb'yi çok beğeniyorum. benim için mazda bu kadar. ne yazık ki.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler