max payne

maximum payne' den gelen ismiyle remedy entertainment tarafından geliştirilmiş 2001 yılında oyun severlerle buluşmuş bullet time özelliğinin dünyada ilk kez kullanıldığı oyun. hatta zamanında matrix yapımcılarının filmde bullet time kullanmak için kendilerine para ödediği söylenir.

konusuna gelecek olursak:

 spoiler!
polis olan max payne birgün eve geldiğinde evinde haydutların karısını ve beşikteki bebesini öldürdüğünü görür ve bu işin arkasında kimlerin olduğunu öğrenmek için araştırmalara başlar ve işin normal bir soygun olmadığını anlar ve kendisine bunu yapanların peşine düşer.


zamanında oyun dünyasında büyük bir çığır açmıştır ve o zamanların oyunu oynayan çocukları kendilerini max payne diye bağırarak koltuktan koltuğa atmıştır. daha sonra ikinci oyun 2003 yılında max payne 2: the fall of max payne ile tekrar sevenleriyle buluşmuştur ve büyük sükse yapmıştır. etraf etkileşimi de ilk kez bu oyunda kullanılmıştır. kutuya çarptığınızda kutular etkileşim göstererek yere düşüyordu. daha sonra rockstar tarafından hakları alınan oyun max payne 3 adıyla 2012 yılında sevenleriyle buluştu ve yine beğenildi.

dördüncü oyun gelir mi bilinmez ama başına gelmedik hezeyan kalmayan max payne' in başına bu sefer ne getirirler bunu bulmaları lazım önce.
max payne 1 , belkide benim duygularımı hissettiğim ilk oyundur. o zamanlar tabi dizi falan izlemiyoruz. bilmiyoruz. yaşımız 12-13 , komşumuzun çocuğu bilgisayar almış , max payne yüklü. oyunu açıyoruz, abi adamın karısıyla çocuğunu öldürüyorlar. hırslanıyoruz tabii.
bölümler geçiyor, metrodayız. slow motion modda adamları birer birer indiriyoruz.
karlı havalarda ordan oraya zıplar , bir şekilde max'ın ailesini öldürenleri bulmaya çalışırdık.
hala duygularıma hakim olamıyorum .
ilk çıktığında ateş edildiği an slow motion özelliği ile beni benden almıştır. ilk kol bacak kopmalı oyun diyebiliriz. hikayesi ile çıktığı yıl tam bir film tadında oyundu. bak yükleyip oynayasım geldi.
komsu cocuguyla oynanan efsane oyunlardan. herkesin en sevdigi ozelligi zamanin yavaslatilarak ucma olayiydi o esnada tabi cift baretta ates ediyoruz. yil kac oldu hala oyle bir sey gormedik muthis bir histi. koridorlarda falan donerken ederken hep sag tusla yavaslatirdik ucup adamlari oldururduk. ne gunlerdi.. hikayesi de superdi gercekten bos bir oyun degildi. grafikleri zamanina gore superdi. tekrar yukleyip oynayasim geldi valla. yeni oyunlari da var ustelik henuz denemesem de ne kadar kotu olabilir max abimizin oyunu .
eski zamanların efsane, günümüzün başarısız oyunlarından.

bazı şeyler eskide güzeldi tabirinin birebir karşılıklarından birisi.

son çıkan oyununu oynadım ve yarıya gelmeden kapattım. ya biz yaşlandık ya da oyunlar çok bozdu.

her saniye o kadar aksiyon olur mu yahu. bir saniyesi boş geçmiyor oyunun ve oynadığımız kişi de insan. özel güçlere sahip değil. dahası karambol savaş ortamları var oyunda. düşman teker teker de gelmiyor. karambollerde kurtulmaya çalışıyoruz.

kısacası mantıken beni sarmayan oyun.
intikam peşinde oradan oraya savrulan, bağrı yanık,polis abimiz.

bu abimiz bir gün işinden evine döndüğünde karısını ve kundaktaki bebeğini öldürülmüş olarak bulur. oradaki katilleri öldürdükten sonra gözü duvardaki v işaretine gözü takılır. bu, büyük uyuşturucu çetesi valkyr'ın simgesidir.

max, can yoldaşı alex ile buluşmak için metro istasyonuna gider. burada çete liderlerini temizler ve alex ile buluşur fakat alex öldürülür. max abimizin peşinde artık hem new york polisi hem de valkyr çetesi vardır.

ragna rock adlı klübe giden max, burada da temizlik yapar ve jack lupino adında bir uyuşturucu karterinin varlığını öğrenir. uzun bir kovalamacanın ardından max, adamı kıstırır ve sorguladıktan sonra öldürür.

bir süre sonra max, valkyr çetesinin liderinin ultra güvenlikli bir gökdelende olduğunu öğrenir. gökdelene dalar. katları tek tek çıkar bazen de asansörü kullanır. burada yoğun çatışmalar olsa da max gökdelenin tepesine ulaşır. çete lideri kadın ise helikopterle kaçmayı planlamaktadır. max, m73 bombaatar silahını çekip direkleri helikopterin üzerine düşürür. helikopter yere çakılır ve çete lideri ölür. ardından max, new york polisine teslim olur.

oyundaki en müthiş sözlerden biri de şudur: a cold day in the hell.

burada max, yaşadığı acıları ve içinde bulunduğu durumu cehenneme benzetirken new york'ta kışın sert geçmesine de atıfta bulunmuştur.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler