mafia ii

haziran 2010'da 2k games tarafından çıkartılan üçüncü şahıs niteliğinde video oyunudur. oyunu ilk oynamaya başladığımda oyunun atmosferi ve hikayesiyle beni büyülemiştir. şehir hayatı ve karakterler arasındaki ilişki çok iyi olarak oyuna aktarılmış. keşke multiplayer seçeneğide olsaydıda uzun uzun oynamaya devam etseydik dediğim oyundur.
steam 2017 sonbahar indirimleri ile aldığım ve 10 saat kadar bir sürede hikayesini bitirdiğim oyun. daha önce 1. ya da 3. oyununu oynamadım o yüzden onlarla kıyaslayamam. ama pek çok yerde okuduğuma göre oyun 3. oyundan daha güzel bulunuyormuş. kişisel olarak görüşüm indirimde rast gelirseniz alıp oynanabilecek bir oyun ama indirimsiz hali almaya değmez. artıları ve eksileri ise bence şöyle;

artılar

- atmosfer çok iyi.
- grafikler gayet güzel.
- senaryo güzel. sonu biraz havada gibi, oyun sanki devam edecekmiş gibi bitiyor. dlc'lerini inceledim belki devamı onlardadır diye ama öyle değil maalesef.
- müzikler güzel. radyoda çalan şarkılar sizi havaya sokuyor. ayrıca radyoda oyundaki bazı görevlerle ilgili son dakika haberleri verilmesi güzel olmuş.
- araba sürmenin 2 değişik versiyonu var birisi normal versiyon diğeri simülasyon versiyonu. normal versiyon da dahi oyunun geçtiği yıllardaki arabalar baz alınırsa hiç bir zaman gta da araba sürer gibi araba süremiyorsunuz, çok daha dikkatli olmanız gerekiyor. simülasyon ise tamamen ayrı bir dünya.
- oyundaki toplanabilir eşyalar olan "playboy" dergileri ver "wanted" posterlerinin gerçek hayattan alınmış eğeler olmasını beğendim.

eksiler

- açık dünya oynanışı çok eksik. yan görev sayısı çok az. şehirde senaryoyu takip etmek dışında yapacak pek bir şey yok. belkide oyunun en büyük eksisi.
- otomatik kayıt noktalarının video gibi ara sahnelerden önce olması kötü. öldükten sonra videoyu baştan izlemeniz gerekebiliyor -bazılarını geçemiyorsunuz. istediğiniz zamanda manual save alamıyorsunuz.
-siper alma sistemi biraz sorunlu bazı zamanlarda siperden ateş etmek istediğiniz zaman karakter tamamen alakasız yerlerden kafasını çıkarabiliyor.

birde belirtmek isterim ki oyun biraz zor. normal zorluk seviyesinde oynamanıza rağmen 3 - 4 kurşunda ölebilir, açıkta yakalanırsanız eğer ne olduğunu anlamadan loading ekranını görebilirsiniz. bunu ne eksilere ne artılara yazdım çünkü benim için artı olan bu özellik başkasını o kadar da mutlu etmeyebilir.
efsanevi mafia oyununun verdigi tadi verememis, mafia’dan kotu mafia iii’den de cok daha iyi olan 2k games oyunu. grafikleri donemine gore iyidir, senaryosu fena degildir. en can sıkan kisimlarindan birisi ise devamli araba surmektir.

ilginctir ki 2k games, bu oyunun aldigi tepkiler yuzunden bu oyunda calisan tum elemanlari kovup, mafia iii icin yeni elemanlar almistir.

 spoiler!
mafia’da oynadigimiz ve sevdigimiz, oldugunde de lan diyip durgunlastigimiz tommy deangelo karakterini vurma gorevi ile insana bir ulan tepkisi verdirir bu oyun. oyunun senaristlerine helal olsun.
bir zamanın efsane oyunudur. gta gibi açık dünya ve kendi hikayesine sahip olmasıyla bayağı bir ün yapmıştır. hikaye modundaki gerçekçilik ve görevlerin mafyacılığın temelinden başlıyor olması gibi araba çalma, hapse girme işte çatışmaya katılma gibi unsurları da oyunu parıl parıl parlatmaktadır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler