macos high sierra

macbook air 2016 kullanıcısı olarak az evvel güncellediğim sürüm. kesinlikle eski sierradan daha güzel bir sürüm olmuş. daha stabil çalışıyor. ios 11 ile yaptıkları saçmalamaları burada yapmamaları gerçekten güzel. fakat bu sürümlere 3. parti uygulama geliştiricileri yetişemiyor. örneğin (bkz:turkcell tv plus) tarayıcı için eklenti yazmaktan o kadar yoksun ki. şimdi aylarca bekle dur.
apple’in basinda tim cook insani oldugu muddetce cikan her guncellemeye kuskuyla bakacagim. son yillarda cikan tum ios versiyonlari gerek eski telefonlari yavaslatmasiyla, gerek bug dolu olmasiyla hakli bir bicimde acimasizca elestirildi. her ne kadar mac os versiyonlarinda bu gecerli olmasa da hic unutamadigim ve bana sinir krizleri gecirten os x lion gercegi de var. bu yuzden temkinli davranmakta fayda var.

ozetle mid 2010 macbook pro’ma henuz kurmadigim, kurmak icin 1-2 ay daha bekleyecegim yeni mac os versiyonu.
birinci büyük güncellemesi çıkana kadar 2012 model macbook pro'mda aşırı ısınmalara neden olan işletim sistemidir. 10.13.1'den sonra ısınma sorunu düzeltilmiştir. high sierra ile gelen güzel özellikler:
+yeni metal 2 apisi
+metal 2 ile geliştirilen yeni geçiş animasyonları
+hevc işleyebilme ve oynatabilme desteği
+safariye kendiliğinden açılan videoları otomatik oynatmayı engelleme özelliği. bu özellik arka planda açılan gürültülü reklamlara engel oluyor.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler