liveuamap.com

açılımı live universal awareness map olup tüm dünyadaki olaylar hakkında bilgi toplayıp anlık harita ve haber sunan bir web sitesi. bildiğim kadarıyla ilk ukrayna için kurulmuş. bugün btk tarafından erişime engellenmiş. vpn kullanarak veya ios ve android uygulamaları sayesinde türkiye'den erişebilirsiniz.

nasıl çalıştığı hakkında pek bir bilgim yok fakat haber alma konusunda özellikle içinde bulunduğumuz günlerde bize yardımcı olabilecek bir site ve bu siteyi neden engelledikleri hakkında en ufak bir fikrim bile yok. sanırım haber diye oyun videoları paylaşan televizyon kanallarını takip etmeliyiz.

ayrıca uygulaması gayet kullanışlı haberlerin kaynaklarını, haritadaki yerini vs. görebiliyorsunuz.
ana site engellenmiştir ama subdomain'lere rahatlıkla girilebilmektedir.
site türkiye'de engellenmiştir. sitenin çalışma prensibi şu şekildedir; sitede herhangi bir haberi paylaşabilirsiniz fakat kaynak göstermeniz gerekir diğer taraftan diğer kullanıcılar farklı argümanlar koyarak mesajınızı yalanlayabilir yalanlandığında ise haberinizin yanında muhtemelen yalan yada doğrulanmamış haber (possibly fake) şeklinde yazı belirlemektedir. harita üzerinde haberlerin paylaşılması daha anlaşılır bir vizyon çizmeyi sağlayabiliyor. kullanımı kolay ve hızlı fakat her habere güvenmemek lazım.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler