linux

bu başlık altında belirtilen görüşler kullanıcı tecrübeleridir. yazılımcı ve ya developer arkadaşları tatmin etmeyebilir.
linux; microsoft'un windows'u gibi bilgisayarlarda kullanılan yazılımdır. ben bu yazılımı bir sene kullandım kendi şahsi bilgisayarımda. yazılım bilmeyince yabancı dil konuşulan bir köye düşmüş gibi hissettim. düzenli kullandığınız windows tabanlı uygulamaların bir kısmına erişmek zor, alışkanlıklarınızı değiştirmek gibi. 2009 model bir bilgisayarımı çok kasmıyordu. bu sene bir laptop aldım win10 lu video bile izlerken kasıyor. sanırım tekrar döneceğim linuxe.
linus torvalds tarafından geliştirilen işletim sistemi çekirdeği. buna kernel diyebiliriz çünkü aslında bir çekirdektir. dünyanın kaderini değiştirmiştir. teknolojinin çok farklı bir noktaya gelmesinde başrol oynamıştır.
linus torvalds(geliştiricisi) dan gelen bir ismi olup açık kaynaklı ve monolitik çekirdeklidir.. en son 31 mart 2017 de yayınlanmıştır. ilk ve asıl arayüzü ise komut satırıdır. en popüleri ise google tarafından geliştirilen android sistemidir ayrıca ülkemizde üretilen pardus sisteminin tabanıdır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler