linux mint

arayüzünü saymazsak en rahat linux dağıtımı.

gnome desteklemediği için arayüzü çok iyi değil. masaüstü efektleri güzel ama pencere tasarımı baya kötü. bunun dışında driver tanıma olsun, performans olsun, kullanım kolaylığı olsun (windows'a benzerliği sayesinde) gayet iyi. farkettiğim en önemli şeylerden biri dosya kopyalama. ubuntu'nun dosya kopyalaması buggy ve bazen çok uzun sürüyor. hele kopyalama devam ederken iptal ederseniz bekle babam bekle. fakat linux mint'te ise bunu çözmüşler. windows gibi veri transferini çat diye yapabiliyorsunuz. ben arayüz manyağı olduğum için ubuntu gnome kullanıyorum. linux mint'ten vazgeçmemin tek ama tek sebebi gnome 3'ü desteklemiyor oluşu.
özellikle son yıllarda yaygın olan pil kullanım süresini uzatmak amacıyla yapılan çift ekran kartli laptoplarin linux sürümlerinde sorun çıkarması problemini aşmış bir işletim sistemidir. fransanin yerli ve milli sistemidir. kullanışlı bir masaüstü arayüzüne sahiptir.ayarlari kolay yaparsınız
bir işletim sistemi değildir. bir işletim sistemi çekirdeği olan linux'u kullanan linux dağıtımıdır ve zaten kendisi başka bir dağıtım olan debian tabanlıdır.

çift ekran kartlı laptopların linux dağıtımlarında sorun çıkarması problemini kendisi aşamaz. linux çekirdeği geliştiricileri linux çekirdeği üzerinde patch yazarlar bu patch sayesinde o linux çekirdeğini kullanan her linux dağıtımı bu sorunu aşar.

ha belki şöyle denebilir, linux mint dağıtımı geliştiricileri linux çekirdeği için driver katmanında kod yazarak linux çekirdeğine destek olmuş ve ekran kartı problemini gidermiştir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler