linkedin

tanım: iş veren -alan sosyal ağı. kısaca ameliye pazarı; bunu dememin sebebi bu mecra facebook'a benzer özellikler taşısa da bir özellik var ki çok sinsi. mesela ben autocad kullanıyorum diyelim. melis arkadaşımızda bunu onaylıyor. yani melis benim autocad kullandığımı kanıtlıyor. özgeçmişlerde yazdığınız "orta seviye ingliççe" yi artık kanıtlamanız gerekiyor. bir yandan iyi, kendinizi pazarlamak için müdürü iyi yalamak için burda aktif olmanız yeterli. ee ne demişler "istemek başarmanın % 50 si ise iki kere isteyin."

extra genel kültür: microsoft bu siteyi 26 milyar dolar vererek aldı. türkiye'nin
is aramak ve basvurmak icin jobs diye kendi uygulamasi da mevcut, hangi acik pozisyona ne zaman basvurdugunuzu, ise alim personeli tarafindan goruntulenip goruntulenmedigini (ucretsiz versiyonda kimligini belirtmeksizin) bildirim olarak yollar. bazi kullanicilar tarafindan yanlis anlasilip ibretlik paylasim platformu olarak gorulup flort etmek icin mesajlasma uygulamasi gibi dusunulse de sistematik basvuru yapan arkadaslara tavsiye ederim, ancak premium versiyonu konusunda kararsizim. pek cok faydali materyale erisim saglamasi acisindan cezbedici duruyor. eger hesabimi yukseltirsem deneyimlerimi bu entry i editleyerek paylasacagim.
sattığınız/pazarladığınız ürüne bağlı olarak satış yapmak istediğiniz şirketlerdeki doğru kişilere ulaşabilmenizi sağlayarak süreci hızlandırabilen profesyonel sosyal ağ. her gün muhakkak bir kez girip haberlere, paylaşınlara göz atıyorum. sadece cv olarak kullanmak yerine içerik de üretirseniz güzel geri dönüşleri olabilmektedir.

bir sürü sektörden harika bir veri bankasına sahip olduğu için arada sektör özelinde raporlar da yayınlıyorlar doğrudan linkedin kaynaklı. onlar için bile takip etmekte fayda var.

bundan bağımsız olarak bir de lynda diye uzaktan kurslar alabileceğiniz mecrası mevcut. ilgilendiğiniz konunun uzmanları tarafından hazırlanmış kursları tamamlayarak sertifikaları profilinize ekleyebilrisiniz. belli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlamak için de güzel bir yöntem zira nedense linkedin'de herkes proje yöneticisi, içerik uzmanı, pazarlama üstadı... yetkinlik değilse de en azından o konuda baz seviyede bilgiye gerçekten sahip olduğunuzu gösterebilirsiniz.
facebook temel alınarak yapılmış iş temalı sosyal iş platformu.ben linked in e girince kenidimi sanki kurumsal firmaların hepsi tarafından izleniyor yada o beyaz yakalı iş grubunun tümü buraya üye gibi geliyor.

en beğendiğim yanı skillerinizin başkaları tarafından onaylanması bu sayede tanınabilirğinizin artması ama ben pek te amacı için kullanıldığını düşünmüyorum.bahance.net var adam koymuş oraya yüzlerce tasarım mesela o adam senden kaç kat iyi işler yapmış sırf senin seven kişiler tasarım kutusuna 1 2 yıldız attı diye o kişiden iyi olma ihtimalin varmı bence yok.kişi bir konuda nitelikliyse çalışmalarından illaki belli olur.tecrübe demedim bak çalışmalarından.
facebook temel alınarak yapılmayan zira facebooktan daha eski olan iş ağı sitesi. son zamanlarda insanların facebook gibi kullanması ile ne yazık ki kalitesini kaybetmektedir. fakat hala alternatifsiz bir iş ağı olduğunu düşünüyorum. bir çok şirketin işe alım sayfası ile entegre olabilmesi ile kolaylık sağlar. yanınızda her an cv olmasa bile bu sistem sayesinde; önceden hazırlanmış kalifiye linkedin profilinizi cv formatlı şekilde paylaşabilirsiniz.
iş arama kısmı gayet tatmin edici olmakla birlikte asıl ekmek yenecek özellikler premium versiyonda vardır.
eskiden sürekli vkontakte ile karıştırdığım iş-işçi bulma ağı bunun sebebi de artık belli bir yaştan sonra düzenli gelirin gerekli olması sonuçta hazıra dağ dayanmaz ,yalnız burda yani linkendinde öyle salak tipler var ki yaptıkları saçma sapan işleri ingilizce ýazınca havalı göründüklerini sananlar vs...
gelen yüz iş ilanı mailinin doksan beşi marketing işidir. bu gidişle dağ taş pazarlamacı olacaktır.
mayıs 2003 te california abd de kurulan linkedin in ceosu jeff weiner dır. başkanı ise reid hoffman olup bir sosyal ağ servisidir. 2016 haziran da 26.2 milyar dolara microsoft tarafından satın alınmıştır.
linkedin üzerinden yurtdışından direk iş teklifi alan biri olarak, en önemli şeyin sizi anlatan anahtar kelimeler (key words) olduğunu belirtmek isterim. şişirme cv.ler hem iş etiği anlamında uygun olmamakta hem de sizleri gülünç duruma düşürebilmektedir.
iş bulma açısından kariye.net'e göre 100 kat iyidir. hatta işler sizi bulur. ayrıca yurtdışından teklif alma şanısınız bile vardır. bugüne kadar 15 iş teklifi geldiyse 12'si falan buradandır. bunlardan 2-3 tanesi de yurtdışından geldi. tavsiye edilir.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler