lightning kablo

30-pin port girişli iphone 4s'ten bir sonra ki dönem itibari ile (2012) iphone 5lerin ortaya çıkması sonucu apple'ın piyasaya sürdüğü kendine öz port girişinin kablosuna verilen ad. güzeldir iyidir kabloyu takma yönünün fark etmeksizin çalıştısı insanı mutlu eder ama artık apple (bkz:usb-c) ye geç denilesi dönemlere getirmiştir. kullanışlıdır düzgün kullanıldığında kopmaz çıkmaz kırık yapmaz
tersi düzü olmaması durumu aslında standart usb kablolarla karşılaştırıldığında bir avantajdır. zira iphone 5 ve öncesi dönemlerdeki ince uzun dikdörtgen biçimli şarj kablosunun da tersi ya da düzü yoktu. şuanki lightning port çok daha pratik tabi boyutlarından ötürü.
birçok insanın muzdarip olduğu kablonun uç kenarlarının çabuk yüzülmesi dezavantajından dolayı daha dayanıklı olarak üretilen bir sürü kopyası var. bazıları apple'ın güvenlik süzgecinden geçip belli bir süre sonra işlevsiz kalsa da orijinal kabloya göre daha hesaplı oluyor. firmanın daha fazla kablo satmak için uyduruk ürün yaparak fiyatını yüksek tutma stratejisinin daha çok yan sanayisine yaradığı söylenebilir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler