lg 49uj630v

ultra hd 4k televizyon. dahili uydu alıcılı. zaten artık dahili olmayan kalmadı. estetik olarak bence ayak kısmı olmamış. 60 fps olması gayet iyi. insan göz sağlığı için 45 fps den aşağısının zararlı olduğunu okumuştum. 4k olunca da 60 fps gayet uygun olmuş.
yaklaşık 3 aylık kullanımdan sonra:

televizyonun ( aslında lg markasının ) en beğendiğim yanı görüntü işleme yeteneği oldu. hevc codec de (4k/60p, 10 bit) sağolsun indirdiğiniz 1080p filmler, monitörde rezalet gözükürken, "ben bunu bu kocaman ekrana verirsem piksel sayarım" derken, cam gibi görüntü ile karşılaşıyorsunuz.

yalnız sanırım active hdr özelliğinden dolayı olsa gerek, yoğun kontrastlı, açık renkli sahnelerde ( mesela yukarıdan çekilen geniş çim alanı gibi ) özellikle yüksek çözünürlüklü görüntülerde parça parça renk değişimleri hissedilebiliyor. active hdr tahminen görüntüyü bölüp parça parça işliyor ve dolayısıyla uç noktada dikkat gerektiren bir durum olsa da böyle bir sorun ortaya çıkartıyor gibi. yalnız belirtmek de isterim, bu durumun etkisi 0'a yakın. çünkü sapık gibi odaklanmanız lazım anlamak için.

webos 3.5 arayüz oldukça başarılı. tüm ayarlara ulaşım, uygulamalara ulaşım, harici depolama cihazlarında gezinemek çok kolay, son derece kullanıcı dostu ve hızlı.

ses kalitesi eğer benim gibi düşük segment televizyonlar ile ömrünüz geçtiyse başta garip gelecek. neden? çünkü ultra surround sesi o kadar güzel işliyor ki mahzende konuşulurken oluşan yankı, pazar yerinde konuşulurken oluşan kirlilik hepsini alıyorsunuz. konuşan adam görüşümüzden uzaklaştıkça, ses mühendisleri de sağolsun, ses de bizden uzaklaşıyor. e biz alıştık film olsun dizi olsun, oyuncuların seslerini bangır bangır duymaya. dolayısıyla başta bu sistem size de garip gelebilir. "lan ne diyor bu herif be" diyerek sesi 10 saniyede bir açıp kapatabilirsiniz. bir süre sonra ultra surround'a alışınca aşık olacaksınız.

televizyonun en kötü yanı ise ne yazılımsal,ne de donanımsal. ayak kısmı.... televizyon iki yana konmuş birer adet cılız ayak ile geliyor. evde kediniz, köpeğiniz, çocuğunuz varsa veya hafif bir sarsıntı anında televizyonunuzu yerde uzanırken görmeniz çok yüksek bir ihtimal. bu yüzden özellikle duvara monteli olarak düşünülmesini tercih ederim.

ikinci bir eksisi de herhangi bir bandwith ayarının olmaması. bu tamamen uygulamaların eline bırakılmış. netflix veya diğer uygulamalar yüksek bandwith sağlamadan düzgün oynatma yapamıyorlar. eğer bu şekilde ayarlama yaparsanız da acımıyorlar 1080p film için, 20mbit interneti sömürüyorlar. bilgisayarda takılan dosta yazık oluyor. webos bizlere "maksimum x mbit kullan kardeş" gibi bir bandwith ayarlama şansı sunabilse çok lezzetli olurdu gerçekten.

fiyat/performans olarak ürünü kesinlikle tavsiye ederim ki ben televizyon alsak da bilgisayar başından kalkmam, izleyeceğimi buradan izlerim diyordum. bu ürün insanı bilgisayar başından kaldırtma yeteneğine sahip arkadaşlar.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler