league of legends

son yılların en popüler oyunudur.oyunun türü moba.5 kişiden oluşan iki takım karşı karşıya gelerek birbirlerinin üslerini (nexus) imha etmeye çalışıyor.oyunda 100 den fazla seçilebilir karakter var.bu karakterlerinin her birinin farklı farklı yetenek setleri var.

oyunun haritası 3 koridor ve ormandan oluşuyor.ormanda orman kampları bulunuyor.(golemler v.b.) koridorlarda ise her takımın sahip olduğu kuleler bulunuyor.takımlar bu kuleleri aşarak nexus'a ilerlemeye çalışıyor ve nexus u yokeden maçı kazanıyor.
türliyede halk arasında kısa adı lol olan bir multiplayer online battle arena oyunudur peki nedir bu kısaca (moba) dediğimiz olay? oyunda birkaç mobil oyuncu vardır ve oyun, koridorlar şeklinde oynanmaktadır (kafes dövüşü gibi) oyuncular farklı koridorlardan ilerlemektedir ve kendi rakipleriyle savaşmaktadır ,takım oyunu olmasına rağmen herkes kendi rakibiyle savaşmaktadır tabii koridor değiştirip arkadaşına yardım etmek de seçenekler arasında :) .ayrıca oyunda birbirinden farklı özelliklere sahip karakterler (büyücü ,okçu, savaşçı vs..) ve oyun içerisinde yüzlerce farklı item bulunmaktadır.oyun türkiyede 2013-2015 yılları arasında ve lise gençleri arasında fazlasıyla yaygındı sonrasında ise,çıkan yeni oyunlarla beraber popülaritesi gittikçe azalmıştır.
kesinlikle yaş kısıtlaması gelmesi gerektiğini düşündüğüm bir oyundur.özelikle takım oyunu olması sebebiyle düşük yaştaki oyuncuların yeterli tecrübesinin bulunmaması ve oyuna hakim olamaması sebebiyle diğer oyuncuların bu oyuna karşı soğumasındaki en büyük etkenlerden bir tanesidir.hatta bu oyunun cüzii bir miktarda paralı olması sorunları tamamen ortadan kaldıracak ve daha profesyonel bir oyun deneyimi sunacaktır.yılın belli başlı zamanlarında bu oyunun turnuvaları ve etkinlikleri düzenlenir.e-spor adı altında lisans alınabilir.aynı zamanda bu oyun aracılığı ile lisanslı bir oyuncu olabilirsiniz.çeşitli internet mecralarında bazı oyuncular internet üzerinden yayınlar açmaktadır.ve oldukça yüksek seyirci kitleleri mevcuttur.league of legends bir oyun olmaktan çıkmış ve bir elektronik bir takım sporu haline gelmiştir.dünyanın 4 bir tarafından oynanan bir oyundur.ve genç kitleler tarafından oldukça oynanmaktadır.
türkiyede 6-7 sene önce yaygınlaşmış bir oyundur. başta yaş ortalaması daha büyüktü ancak sonradan ilkokullu hatta okuma yazma bilmeyen çocukların oynadığı bir oyuna dönüştü yavaş yavaş. sürekli güncellemeleri ve hero reworkleriyle kendini ayakta tutmaya çalışan bir oyun ancak geleceğin oyunu kategorisinde yer almıyor maalesef.
pay2fun tarzı bir oyundur yatırdığınız parayla oyun içerisinde kimseden daha güçlü olmazsınız ama heroların skinleri (kostüm) değişir göz zevkinize göre bir kombinasyon ortaya çıkarabilirsiniz. birbirinden farklı heroların farklı yetenekleri ile team fightlar yapılan temelde 5 v 5 oynanan bir oyun. amaç karşı takımın merkezi dediğimiz nexus u yok etmektir.
kendisi geceli gündüzlü 2 yılımı verdiğim oyundur.
138 farklı hero mevcut oyunda. her heronun 5 yeteneği mevcut. buda 138x5 öğrenilmesi gereken mekanik demek. oyunu bu kadar tutkulu yapan şeyde bu tam olarak. oyundan değil herodan sıkılıyorsunuz e böyle olunca da yallah sihirdar vadisine.

oyun dünyanın en çok oynanan ve en çok oyuncuya sahip oyunudur.
an itibariyle 7. sezonu bitmiş, 8. sezon öncesi pre-season dönemi başlamış olan oyundur. bu yılki değişiklikler genel olarak oynayışı değiştirmeye yönelik olsa da, runler ve kabiliyetlerin değişmesi oyunu bambaşka yeni bir oyun gibi oynamak zorunda bırakacak gibi görünüyor. ayrıca izlemesi oynaması zevkli olabiliyor bazen.
günde 27 milyon kişi tarafından oynanan riot games oyunu. en son super mario ve sims oynamış bünyeme inanılmaz büyüklükte başka bir dünya olduğunu göstermiştir. biraz kişisel biraz da mesleki meraktan oynamaya devam ediyorum. her gün güçlenen bir sektör olan oyun endüstrisinin öncülerinden olması ile de ayrıca ilgiliyim.
dota gibi karmaşık olmadığı ve çok fazla teknik bilmeden de yalnızca oyunu oynamak ve eğlenmek için bile oynayabileceği oyun olduğu için bu kadar tutmuştur. bir de türkçe olmasının, steam üzerinde olmamasının, türkiye üzerinde geniş bir pazar payına sahip olmasının da elbette etkisi vardır.
4 sezondur devamlı oynadığım oyundur. geniş oyuncu kitlesine ulaşmasında en önemli etkenlerden biri her çeşit insana hitap edebilmesidir. oyun yetenek ve stratejiyi bir arada kullanma gerektirdiğinden yalnızca birine olan yatkınlık iyi seviyelerde olmanıza engeldir. geniş oyuncu kitlesinin büyük çoğunluğunu 18 altı yaş grubu oluşturduğundan sinir harbi yaşamanıza sebebiyet vermesi olasıdır. zira oyun derece sistemine göre ilerlemekte ve ortalama 30-40 dk süren oyunlar sonunda alınan puana göre yerleştirme yapmaktadır. ayrıca oyuna başladıktan sonra oyun süresi boyunca dış dünyayla bağı kesmenin elzem olması asosyal bir yaşama davetiye çıkarır. oyun sistemi temel olarak kumarhane mantığıyla özdeştir. kazandıkça yükselmek için oynamak, kaybettikçe hırslanıp kazanmak için oynamak: sonuç olarak sürekli oynamak.
son dünya şampiyonasını ssg (samsung galaxy) takımının kazanıp, sk telecom1 takımının yıllar süren dominasyonuna son verdiği bir moba. son yıllarda tüm dünyada oyuncu kitlesi olarak çok yüksek bir ivme kazanmış olmasının yanında, bu oyuncu kitlesinin yaş ortalamasının genelde küçük olması oyunun en büyük handikapı.
  • /
  • 3

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler