last.fm

spotify ve daha niceleri yokken en çok dinlediğiniz, şarkı takip ettiğiniz müzisyenler, dinlediğiniz şarkılardan hareketle benzer müzik önerileri ve şarkı dinleme istatistikleriniz gibi bir çok veriyi paylaşır aynı zamanda farklı kategori ve ruh halleri için çeşitli radyolar bulundururdu. hala faaliyette ama apple music, spotify, fizy gibi platformların daha popüler olmasıyla eskisi gibi revaçta değildir.
direkt olarak spotify gibi şarkı seçip dinleyemeseniz de last.fm bundan 5 yıl öncesine kadar oldukça revaçta olan bir müzik platformuydu. müzik dinlediğiniz çeşitli ortamları last.fm hesabınızla senkronize edebiliyor ve database'inize kaydedebiliyordunuz. bu sayede last.fm senkronize ettiğiniz şarkılardan yararlanarak size "bunu dinleyen bunu da sevdi" tadında önerilerde bulunuyordu. müzik türlerini ya da sanatçıları seçip çeşitli radyolar dinleyebiliyordunuz. diğer insanların profillerini takip edip güzel keşiflerde bulunabiliyordunuz. last.fm hesabınızın doluluğu ile ortamlardaki coolluğunuz arasında da doğru bir orantı vardı bu arada.
2007-2010 yılları arasında aktif olarak kullanırdım. hatta aylık belli bir meblağ karşılığında hizmet satın alır, yabancı radyolar ve gruplar keşfeder, o grupların sayfalarında yorum yapan diğer insanlarla tanışırdım. geçenlerde kullanıcı adı ve şifremi hatırlayarak girip baktım, en çok ne dinlemişim, hangi şarkıyı dinlemişim baktıkça hüzünlendim. çağının ötesinde bir uygulamaydı.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler