lamborghini

sırf ferrari'den daha hızlı olsun diye araba üretmeye zevk için başlamış ancak daha sonra dünya çapında ün kazanmış otomobilleri üreten firma. lamborghini aventador lp 700-4 modeli efsanedir.
aslında sırf ferrari'den hızlı olsun diye değil, enzo ferrari'nin feruccio lamborghini'yi aşağılaması yüzünden onur ve gurur sonucu ben daha iyisini yaparın denilerek kurulmuş bir firmadır. olayın çıkış noktası o yıllardaki ferrari modellerinde bulunan debriyaj problemini feruccio lamborghini, enzo ferrari'ye dile getiriyor ve çözüm önerisinde bulunuyor fakat enzo amcamız traktöre binen bir çiftçi ferrariyi eleştiremez diyerek lamborghini'yi aşağılıyor ve lamborghini, traktörden sonra spor araba da üretmeye başlıyor.
bu firma hakkındaki bir numaralı geyik malzemesi, otomobil dışında traktör üretiyor olduğudur ki bu doğrudur. firma uzun süre traktör de üretmiştir.

otomobilleri uzun süredir devam eden trendin aksine keskin hatlarıyla dikkat çeker. lamborghini'nin dünya çapında ünü bu tarz tasarımlarına borçludur, dünyada herhangi birine lamborghini çiz deseniz hemen bu tarz keskin hatlı bir spor otomobil çizer. bana hoş gelmiyor ama zevk meselesi.

araç performansları sayılar itibarıyla ortada olsa da, türkiye'de kullanılmaya kesinlikle uygun olmayan araçlardır.
işe traktörle başlama efsanesi kulaktan kulağa yayılan,sonunda ferrariye rakip olma mertebesine ulaşabilen italyan otomobil firmasıdır.santa agata denen bir köyde merkezleri vardır
aventedor modeliyle dünyada şan, şöhret olmuş araba üreticisidir aventedor birçok filmde reklam olmuş ve pr çalışmaları başarılı geçmiştir ama nedense huracan ise aksine hep oyunlarda yer almıştır
nfs filmindeki sesto elemento ile gönlüme taht kurmuş modelin sahibi olan şirket. ayrıca gallardo, aventador, countach gibi efsane modelleri de vardır. unutmamak gerek veneno diye bir modeli de var açık ara tasarım konusunda seviyeyi uzaya çıkaran cinsten.
site linki :https://www.lamborghini.com/en-en/
bonus veneno: https://www.caranddriver.com/news/lamborghini-veneno-photos-and-info-news
efsane olarak değil, gerçekten traktör üreterek sanayi olayına giren ferrucio lamborghini'nin kurduğu otomobil markası (ilginç bir biçimde kırklareli iğneada'da bir tanesini görmüştüm). espada, countach, diablo, murcielago, aventador, gallardo, huracan isimli seri modelleri olduğu gibi, sesto elemento, veneno gibi sınırlı üretim modelleri de mevcuttur. hatta bir ara estoque isimli bir 4 kapı modeli tanıtmışlardı. marka genellikle araçlarında, 10 veya 12 silindirli atmosferik motorlar kullanır.

yakın tarihte urus isimli 4x4 modelinin tanıtımını yapmışlardır. ancak genel kanının aksine bu model, ürettikleri ilk 4x4 değildir. ilk model 1986 yılında üretime giren lm002'dir. hatta bu araçtan türkiye'de bir adet olduğuna dair rivayetler vardır.

iki kez sürücü koltuğuna oturma şansına eriştiğim diablo ise - belki de bu samimiyetimden dolayı - favori modelimdir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler