kotlin

yakın zamanda java'nın yerini alacağı konuşulan programlama dili. android tarafı da kotlin'e tam destek vermiştir. ayrıca javascript olarak derlenebilir bir dildir. jetbrains geliştiricileri tarafından çıkarılmıştır. ismini sanırım kotlin adası diye bir yerden alıyor. statik tipli bir sisteme sahiptir.
java'nın yerini alacağı söylenip duran ancak pek de mümkün görünmeyen yazılım dili. son güncellemeyle birlikte android tarafından resmen desteklenmektedir. bunun yanında java ile tam uyumludur. aynı proje içinde hem java hem kotlin yazabilirsiniz. ancak java her geçen gün gelişiyor ve şu anda kotlinin sunduğu birçok yenilik java'nın yeni versiyonlarıyla birlikte gelecek. kotlinin java'dan hız olarak da bir üstünlüğü bulunmuyor. yapılan testlere göre çok çok yakın performans gösterdikleri görülüyor. kotlinin java gibi bir devin yerini alabilmesi çok daha fazlasını sunması gerek bizlere.
java uygulama katmanıyla uğraşmak istemeyen geliştiriciler için tasarlanmış bir ara katman programlama dilidir. bu durumdayken javanın yerine geçmesi gibi bir durum olmaz, ancak java geliştirenler hızlı hareket etmek için kotlin'e geçip, java tarafında mikro management gerektiğinde aşağı inebilir.

kısaca kotlin, java'nın bir aracıdır. yerine geçmesi beklenemez. bu elmayı ısırarak yerken, artık meyve bıçağı çıktı, artık elma yerine meyve bıçağı yiyeceğiz demek gibi birşey oluyor.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler