kızdırma bujisi

sadece soğuk havalarda değil, benzine göre dizelin daha yüksek sıcaklıkta daha rahat yanması için gerekli olan ateşleme sistemi. yani bu parça sadece soğuk havalarda aracınızı rahatlıkla çalıştırmaya yardımcı olmaktan başka, aynı zamanda seyir halinde hatta yaz aylarında bile çalışmaktadır. çalışmama durumunu aşağıda ifade edeyim. vereceğim örnek ford motoru ile ilgili olsa da benzer bir sistem kullanıklarından dolayı peogeut, volvo ve hatta teknik bakımdan benzeyen multijet motorları için de geçerlidir.

dizel ford focus aracımın seyir halindeyken turboya geçmemesi neticesinde, devrinin artmasına rağmen hızının azalmasına sebep olarak performansın düşmesine sebep olan parça.

bakın burada altın değerinde tavsiyeler veriyorum. başınıza bu durum geldiğinde yapmanız gerekenler:
1. aracı durdurup, yeninden kontağı çevrin. ekranda motor sistem arızası yazacaktır. ya da kızdırma bujisi uyarısı verecektir. burada ilginç olan ve püf noktası kabul edilebilecek olan ise kızdırma bujisi arızasının ekranda görülmüyor oluşudur.
2. aracınız yeninden çalıştığında sistem arızası gitmiş zannedebilirsiniz. toplam 4 tane olan kızdırma bujilerine yük teker teker binerek 4'ten geriye doğru tek tek işlevini yitirecek ve nihayet hiçbiri çalışmayana dek sizi bir müddet idare edecektir.
3. aracınız kontak kapa-aç yapmanıza rağmen hala yığılıyorsa, bu noktadan sonra yapmanız gereken, aslında başta yapmanız gerekendir. aracı arıza testine sokmak.
4. aracı arıza testi soktuktan sonra ustanızın hain bir dolandırıcı olması, işin ehlinin olmaması gibi nedenler sizi büyük masraflara sokacaktır. çünkü ilk olarak ekranda görünen ve sürüş deneyiminde sizin de fark ettiğiniz üzere turbo çalışmıyordur. sadece turbo mu? aracınızdaki bütün sensörler neredeyse arızalıdır. bu noktada yapılması gereken aracın tüm uyarılarını sildirmek ve sonra performanslı bir tur atıp yeniden aracı teste sokmaktır. burada sorunlar çok daha net analiz edilecetir. pekçok uyarı artık yoktur. lakin baki olan turbo ve kızdırma bujisi arızası hala orada duracaktır.
5. kızdırma bujisi adeta kolun dirsekten kırılması gibi bir etki yaratır. kızdırma bujisi çalışmayınca diğer sensörler de gereken işlevi yerine getiremeyen parçalardan uyarı alacağı için arızalı görünmektedir. bu yüzden bujiler değişmelidir.
6. işte en stresli ana geldik. kızdırma bujisini sökerken yukarıda bahsettiğim motorlardan multijet hariç elin zor girdiği problemli bir çalışma alanı var. ama her halukarda eğer aracınız 100.000 km aşmışsa bujinin sökülürken kırılma ihtimali yüksektir. kırılması neticesinde pistonların üzerine parçalar düşeceği için motor kapağı da açılması dahil beklenmedik masraflarla uğraşma zorunda kalabilirsiniz. bu yüzden iyi bir usta bulup yavaşa yavaş ve dikkat soğuk değil sıcakken motor yağla yavaş yavaş söktürün.
7. böyle bir sorun yaşamamak için 70binde bir her ihtimale karşı değiştirin.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler